Nyitókép: Branislav Wáclav/Aktuality.sk

 

A koronavírus új, Epszilon-variánsáról szóló hírek újabb aggodalomra adhatnak okot, ám Peter Sabaka infektológus elmagyarázta, mennyire is veszélyes a kaliforniai variáns.

 

 „Nincs ok az aggodalomra. Amikor megjelenik egy új variáns, a tudósok mindig azt mérik, hogy az oltás és a fertőzésen való átesés után mennyire képes ellenállni az ellenanyagoknak. Mivel az oltóanyagokat az eredeti, kínai vírus ellen fejlesztették ki, ezért az új vírusvariánsok mindig ellenállóbbak az ellenanyagokkal szemben. Az Epszilon-variáns nagyjából ugyanannyira áll ellen az ellenanyagoknak, mint a Delta-variáns. Ez azt jelenti, hogy az ellenanyagok az oltás után az eredeti kínai variánst tüntetik el, még ha ezerszer ritkábbak is. Az Epszilon-variánsnak háromszor jobb az ellenállása, ami azt jelenti, hogy a kínai variánst akkor likvidálják, ha 300-szor ritkábbak“

 

– mondta az infektológus a Markíza Televízióban.

 hirdetes_300x300  

 

A kutatást végző tudósok megerősítették, hogy minden beoltott embernek elég volt az ellenanyaga ahhoz, hogy az Epszilon-variánst neutralizálja.

 

„Nem kell tartanunk ettől a vírustól, ugyanis a vakcinák ezzel a mutánssal szemben is hatékonyak“

 

– hangsúlyozta Sabaka.

 

Az infektológus azt is megjegyezte, hogy Kaliforniában az Epszilon-variánssal fertőzött személyek száma csökken.

 

„Az a variánst, amitől félnünk kell, az a Delta. Sokkal fertőzőbb, de a vakcinák a Delta-variánssal szemben is működnek, így a beoltottaknak nincs mitől félniük“

 

– jegyezte meg a szakember.

 

A sejtimmunitás is segít

 

Sabaka szerint a koronavírus tovább fog mutálódni, de egyik szakember sem számol azzal, hogy ebben az évben vagy az elkövetkezendő években valamelyik mutánsnak sikerül kikerülnie az ellenanyagválaszt.

 

Az infektológus szerint abban az esetben, ha fel is bukkanik olyan vírus, amely teljesen ellenálló az ellenanyagokkal szemben, még mindig van sejtimmunitásunk, amely biztosítja, hogy fertőzés esetén sokkal enyhébb lesz a betegség lefolyása.

 

„A sejtimmunitás sokkal nagyobb, így a vírus nehezen tudja kikerülni. A limfocitáink észre sem veszik, hogy a vírus mutálódna, ugyanolyan jól tudják likvidálni, mint az eredeti kínai, a dél-afrikai vagy az indiai vírust“

 

– zárta le Sabaka.

 

Aktuality.sk/Körkép.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!