105 évvel a katasztrófa után a Titanic története még mindig megmozgatja az embereket világszerte. A luxus óceánjáró 1912. április 14-én első és egyben utolsó útján ütközött jéghegynek, több mint kétezer utassal a fedélzetén. A hajó azóta pihen a víz fenekén, azonban a tudósok már nem sokat jósolnak neki, a legfrissebb hírek szerint a roncs a baktériumok okozta pusztítás miatt hamarosan el fog tűnni.

 

 A White Star Line társaság 1909-ben, a Gigantic és Olympic nevű gőzösökkel egy osztályban kezdte el építtetni a Titanicot a belfasti hajógyárban. Az acélmonstrum szinte minden tekintetben felülmúlta az addig vízre bocsátott tengeri járműveket: a 3500 férőhelyes, 50 000 tonnás hajót a legmodernebb turbinákkal és a legújabb Marconi-rádiókkal látták el, a fedélzetén tapasztalható luxus pedig illeszkedett elsőrangú felszereltségéhez. Az óceánjáró talán egyedül a sebesség tekintetében nem pályázhatott a világelsőségre.

 

A három utasosztállyal rendelkező Titanic 2206 utasát 1912. április 10-én, a hajó első útján nem csupán fényűző dekoráció, hanem – többek között – tornaterem, törökfürdő és úszómedence is várta a fedélzeten. Utóbb elterjedt az a legenda, hogy a Southamptonból induló monstrum soha nem látott hírverést kapott, és a White Star Line úgy reklámozta a Titanicot, mint az „elsüllyeszthetetlen” hajót, ám ezek az állítások nem felelnek meg a valóságnak.

A hajó szintjei. kép: rd.hu

A társaság első gigantikus óceánjárója, az 1911-ben vízre bocsátott Olympic – melyet első útján éppen a Titanic parancsnoka, Edward John Smith irányított – korábban sokkal nagyobb figyelmet kapott, az „elsüllyeszthetetlenség” híresztelése pedig ugyancsak mendemonda volt. Mindazonáltal a kijelentésnek lett volna jogalapja, hiszen a hajó elméletileg négy rekesz áttörése után is a felszínen tudott maradni; a nagyképű reklám azonban utólagos kitalálás, amivel elsősorban azt a tanulságot közvetítették a hallgatóság számára, hogy Isten mindig megleckézteti az elbizakodott embert.

 hirdetes_300x300  

 

A Titanic tehát 1912. április 10-én futott ki Southampton kikötőjéből, és a franciaországi Cherbourg, majd az írországi Queenstown érintésével nekivágott az Atlanti-óceánnak. Bár a leggyorsabb hajónak járó Kékszalagért nem versenyezhetett, mégis komoly célokkal indult útjára, ugyanis a jó reklám érdekében hat nap alatt akarta teljesíteni a Southampton–New York távot.

Southampton, 1912. kép: WIKIPEDIA

Ezzel magyarázható, hogy Edward John Smith kapitány és legénysége a biztonságosnál jóval nagyobb sebességgel rohant az óceánon, és ez volt az oka annak, hogy a Titanic a rövidebb utat biztosító északi „veszélyzónában” haladt, ahol az enyhe tél miatt 1912 tavaszán a szokásosnál is több jég sodródott. Az óceánjáró Smith és a személyzet hibájából eredően április 14-én röviddel éjfél előtt egy óriási jéghegynek ütközött, mely olyan szerencsétlenül sértette fel a hajótest oldalát, hogy felszínen tartására nem maradt remény.

 

A Titanic éjjel negyed egytől C.Q.D., majd a korban még újnak számító S.O.S. morzejeleket kezdett sugározni az éterbe, ám segélykérő hívásaira nem érkezett válasz. Az óceánjáró hatalmas orra eközben lassan belesüllyedt a tengerbe, majd két órával később a gigantikus hajótest kettétört, és 2 óra 20 perc körül az Atlanti-óceán fenekére merült. A Titanicról lebocsátott mentőcsónakok a 2206 utasból 705 főnek nyújtottak menedéket, akiket később a Carpathia nevű gőzös vett a fedélzetére. Azok, akik nem fértek be a csónakokba – Edward John Smith kapitánnyal együtt –, mind egy szálig a jeges óceánban lelték halálukat.

Smith kapitány (jobb oldalt) a hajó fedélzetén. kép:mediatique.io

Alighogy a Titanic óriási acélteste a tenger fenekére került, máris megkezdődött a legendák gyártása, melyek a regény- és filmadaptációk születésével aztán gombamód szaporodtak. Ezek nagy része érthető módon a katasztrófa előtti utolsó órákkal foglalkozik, és elsősorban a mentőcsónakok körüli eseményekre koncentrál. Való igaz, hogy a Titanic nem rendelkezett elegendő csónakkal az összes utas elszállításához, ám az is tény, hogy a zűrzavarban jóval kevesebb embert mentettek meg, mint amennyire lehetőség nyílt volna: az első, 0 óra 40 perckor vízre bocsátott 65 személyes mentőcsónakban például mindössze 27-en foglaltak helyett. Később az a legenda is elterjedt, hogy az utasokat az osztályok sorrendjében mentették ki a Titanicról, sőt, akadtak, akik azt híresztelték, hogy a harmadosztályú jeggyel rendelkezőket a kapitány egyszerűen a hajó gyomrába záratta. Ez azonban nem több rosszindulatú pletykánál, aminek valótlanságát a túlélőkről készített statisztikákban bárki könnyen leellenőrizheti.

 

 

Ahogy minden legendában, a Titanic eposzában is születtek pozitív és negatív hősök: az előbbire maga Smith kapitány a legkiválóbb példa, aki utóbb több emlékművet is kapott, holott az ő felelőssége volt a legnagyobb a hajó katasztrófájában. Nála sokkal rosszabbul járt Joseph Bruce Ismay, a White Star Line igazgatója, aki megmenekült ugyan a Titanicról, ám élete végéig kísértette őt 1912. április 14-ének éjszakája és a sajtó rágalomhadjárata.

 

1912. április 15-én tehát a Titanickal együtt az igazság is az óceán fenekére került, és bár 1985 óta a hajó roncsairól mind több tárgyi emlék került a felszínre, a valós események egyre inkább összemosódnak a szerencsétlenséget övező legendákkal.

 

Rubicon.hu , Wikipedia.hu, femcafe.hu
borítókép: history.com

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!