Az urnazárást követő exit poll felmérések szerint a konzervatív Néppárt (PP) végzett az élen a spanyol parlamenti választásokon vasárnap.

 

A spanyol közszolgálati televízió (RTVE) megbízásából a Sigma Dos közvélemény-kutató cég kérdezett meg a szavazóhelyiségekből távozókat arról, hogyan voksoltak. A kutatás eredménye azt jelzi, hogy a PP a szavazatok 28,5 százalékát kaphatta meg, ezzel 117-121 képviselői helyet szerezhet a 350 fős spanyol parlamentben, azaz ismét nem tud önállóan kormányt alakítani.

 

A Podemos a második

 

 hirdetes_810x300  

A Sigma Dos szerint a második lehet az Unidos Podemos (Együtt képesek vagyunk rá) baloldali választási pártszövetség 25,6 százalékos támogatottsággal, amely 91-95 mandátumot jelenthet a törvényhozásban.

 

A Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) 22 százaléknyi szavazata a harmadik helyet és 81-85 mandátumot jelenthet a felmérés szerint, míg negyedikként várhatóan a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális középpárt jutott a parlamentbe a szavazatok 11,8 százalékával, és így 26-30 képviselői helyet foglalhat el.

 

Kilenc párti parlament

 

A Sigma Dos összesen kilenc párt parlamentbe jutását jelezte előre.

 

A konzervatív Néppárt lényegében hasonlóan szerepelt mint a fél évvel ezelőtti parlamenti választásokon, amikor a szavaztok 28,72 százalékával 123 képviselője került be a spanyol parlamentbe.

 

Az exit poll eredmények szerint a választások nagy vesztese a szocialista párt lehet, amely történetében először valószínűleg harmadik helyen végzett a választásokon, noha vélhetően ugyanannyi szavazatot szerzett mint decemberben.

 

Baloldali kormány alakulhat

 

A magát szociáldemokratának nevező Podemos (Képesek vagyunk rá) és a kommunista Egyesült Baloldal (IU) választási pártszövetsége, az Unidos Podemos úgy tűnik, megvalósította létrehozásának célját, ezzel a főként 30-as fiatalokból álló párt a spanyol ellenzék első számú politikai formációja lehet.

 

Az eredmények alapján nem teljesen kizárható, hogy az Unidos Podemos és a PSOE mandátumszáma együtt elérje a parlamenti abszolút többséget, azaz 176 szavazatot. Ehhez az kell, hogy mindketten megszerezzék a Sigma Dos által jelzett legmagasabb mandátumszámot. Vagyis elméletileg elképzelhető, hogy annak ellenére baloldali kormány alakuljon, hogy a PP nyer a választásokon.

 

Kevesebben szavaztak mint legutóbb

 

Ehhez azonban a pártoknak együtt kellene működniük, de a választásokat most épp azért kellett megismételni, mert ez nem sikerült az elmúlt fél évben. Nem támogatták a PP kormányalakítási szándékát, ahogy a szocialista pártét sem.

 

Az utoljára nyilvánosságra hozott részvételi arány szerint délután 18 óráig a választásra jogosultak 51,2 százaléka adta le szavazatát, 7 százalékkal kevesebben, mint a fél évvel ezelőtti parlamenti választásokon.

 

MTI

Nyitókép: telegraph.co.uk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!