Cameron, aki 2010 májusa óta állt a brit kormány élén, szerda este felesége és három gyermeke kíséretében kereste fel a londoni Buckingham-palotában II. Erzsébet királynőt, hogy felajánlja lemondását.
A palota szóvivője a hozzávetőleg félórás audiencia után bejelentette, hogy az uralkodó elfogadta David Cameron lemondását.
Cameron június 24-én, a brit EU-tagságról rendezett népszavazás másnapján közölte, hogy távozik, miután a választók többsége a kilépésre voksolt. A brit kormány hivatalos álláspontja az volt, hogy az Egyesült Királyság maradjon az Európai Unió tagja.
Néhány perccel Cameron lemondása után megérkezett a Buckingham-palotába a kormányzó brit Konzervatív Párt új vezetője, Theresa May eddigi belügyminiszter, akinek miniszterelnöki kinevezését maga Cameron javasolta a királynőnek.
David Cameron a 2010-es parlamenti választások után költözött be a Downing Street-i miniszterelnöki rezidenciára, és ott 2256 napot töltött.
A második brit női kormányfő
Theresa May az uralkodó tizenharmadik miniszterelnöke – az első Sir Winston Churchill volt -, egyben ő Nagy-Britannia második női kormányfője a három éve elhunyt Margaret Thatcher után.
A Konzervatív Párt alsóházi frakciója nagy többséggel választotta Theresa Mayt a párt új vezetőjévé, és ennek alapján javasolta Cameron a királynőnek, hogy Mayt bízza meg az új brit kormány megalakításával.
A palota szóvivője szerda este bejelentette, hogy az uralkodó felkérte a kormányalakításra Theresa Mayt, aki elfogadta a megbízatást.

A cél az Egyesült Királyság uniójának fenntartása
Az új brit miniszterelnök, a Downing Street-i miniszterelnöki rezidencia előtt tett rövid nyilatkozatában kijelentette: nem mindenki tudja, de a kormánypártot teljes nevén Konzervatív és Unionista Pártnak hívják. “Az Unionista szó az Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország közötti kincset érő köteléket jelenti” – fogalmazott Theresa May.
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök nem sokkal korábban a BBC televíziónak kijelentette, hogy mivel a skótok többsége a brit EU-tagságról tartott népszavazáson a bennmaradásra voksolt, az új brit kormányfőnek nincs felhatalmazása arra, hogy Skóciát is kivezesse az Európai Unióból.
A referendumon országos átlagban a többség a kilépésre szavazott, és Sturgeon azóta több nyilatkozatában is egyértelművé tette, hogy ebben a helyzetben ismét napirendre került Skócia függetlenné válásának kérdése.
MTI
Nyitókép: amny.com
Megosztás:
Címkék: brexit David Cameron Downing Street Észak-Írország EU II. Erzsébet királynő kilépés Konzervatív és Unionista Párt kormányalakítás Nagy-Britannia népszavazás Skócia Theresa May Wales
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek
Hirdetés (X)
- 2023. Már. 25. - 17:07
-
Cseh EP-képviselő Klusnak: Ne tegyen úgy, mintha Sulík bájai lennénk
- 2023. Már. 25. - 17:03
-
Zelenszkij: Ukrajna még nem indíthatja el a tavaszi ellentámadást
- 2023. Már. 25. - 16:13
-
Az Egyesült Államokban húsznál többen életüket vesztették tornádókban
- 2023. Már. 25. - 15:09
-
Hersh: A CIA és a német titkosszolgálat gyártott fedősztorit az Északi Áramlat felrobbantásáról
- 2023. Már. 25. - 15:02
-
Sulík tényleg lobbizott Klus ellen az EP-képviselőknél
Népszerű tartalom
Blinken jelezte, hogy Ukrajna tárgyalhat néhány területről
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 24.15:23
A boszniai Szerb Köztársaság kormánya megszakította a kapcsolatot London és Washington nagykövetségeivel
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 24.12:09
Az ukrán védelmi miniszter megköszönte a MiG-eket: Európát fogják védeni
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 24.16:20
Túró, vaj, tejföl, bor – közzétették az árstopos élelmiszerek listáját
- Gazdaság
- |
- 2023. Már. 21.18:28
Heger: Ha Putyin Szlovákiába jönne, mindenképpen le kellene tartóztatnunk
- politika
- |
- 2023. Már. 24.17:29
Klus eddig bírta, kérvényezi jelölése visszavonását a kormánytól
- politika
- |
- 2023. Már. 24.18:52