Nyitókép: euronews

Jelentős fordulatot hozhat ez a hét a brit belpolitikában és a nemzetközi diplomáciában is.

 

A brit kormányfő élethalálharcot vív a nehezen tető alá hozott brexit-megállapodás elfogadtatásáért, 7 miután több minisztere is lemondott, a kormánytagok egy csoportja ultimátumra készül, saját pártján belül pedig bizalmatlansági indítványhoz gyűjtenek szavazatok.

 

Theresa May nemcsak hitelét, hanem székét is kockára teszi a következő napokban.

 

 hirdetes_300x300  

Egy tévéműsorban azt hangsúlyozta, hogy a vezetőváltás nem teszi majd könnyebbé a tárgyalásokat, és nem változtat a parlamenti erőviszonyokon sem. Amit viszont biztosan maga után von, az jókora bizonytalanság, amely az embereket és megélhetésüket is közvetlenül érinti. Továbbá azzal a kockázattal jár, hogy lelassítja a tárgyalásokat, akár zátonyra is futtathatja a brexitet.

 

May Brexit-ügyi minisztere a megállapodás bejelentésének másnapján mondott le, de nem fordult szembe vele, továbbra is támogatja.

 

Dominic Raab a BBC egyik adásában a brexit-tárgyalásokról azt mondta, hogy ha nagyon őszinte akar lenni, sarokba szorították őket, már-már zsarolásig ment a dolog. Úgyhogy szerinte itt az idő – sőt talán már korábban meg kellett volna tenniük -, hogy közöljék, ez itt Nagy-Britannia és Észak-Írország egyesült királysága, és nem fogadják el ezt a diktátumot.

 

A legnagyobb ellenzéki párt, a Munkáspárt vezetője közölte, szó sem lehet arról, hogy támogassák a dokumentumot a parlamentben.

 

Jeremy Corbyn szerint ennek a több mint 500 oldalnak a nagy része igen homályos. Hol van benne garancia a környezet biztonságára, a fogyasztók biztonságára, a bérből, fizetésből élők jogainak az érvényesülésére – sorolta kérdéseit.

 

Skócia első minisztere is biztosra mondta, hogy a skót képviselők szavazataira Theresa May nem számíthat.

 

Nicola Sturgeon szerint ebből a dokumentumból egyáltalán nem derül ki, hogy milyen kapcsolatban lesz majd az Egyesült Királyság és az Európai Unió a jövőben. Vagyis a képviselőháznak gyakorlatilag látatlanban kellene áldását adnia a brexitre, és vele az összes olyan nehéz kérdés megoldására, amelyek már két és fél éve nem bírnak lekerülni a napirendről.

 

Theresa May azt ígéri, hogy a következő napokban esedékes brüsszeli tárgyalásain a vázlatos megállapodás számos pontját konkretizálják.

 

Az uniós tárgyalók eközben azt kérik a tagállamoktól, hogy ne akasszák meg a brexit-folyamatot, fenntartásaikat tartogassák a további tárgyalásokra.

 

Euronews

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!