Nyitókép: Körkép.sk

 

Jelentősen hozzájárul a Kőrösi Csoma Sándor-program ösztöndíjasainak tevékenysége ahhoz, hogy a diaszpóra magyarsága és az anyaország kapcsolatai az elmúlt években megerősödtek – értékelt Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztos kedden Budapesten. 

 

A miniszteri biztos a Kőrösi Csoma Sándor-program keretében Latin-Amerika, Ausztrália és Új-Zéland, valamint a Dél-afrikai Köztársaság magyar közösségeinél hét hónapon át szolgálatot teljesítő ösztöndíjasok hazatérése alkalmából tartott rendezvényen kiemelte: nagy út áll mögöttük, tavaly, amikor elindultak, még nem tudták, mi vár rájuk. Nagyon sok élménnyel, tapasztalattal gazdagodtak, helyben láthatták azt, amiről valójában szól a nemzetpolitika – mutatott rá.

 

Az ünnepi köszöntő élőben rögzített felvétele:

 hirdetes_300x300  

 

 

Kitért arra, hogy az ösztöndíjasok az anyaországtól, a Kárpát-medencétől legtávolabb lévő magyar közösségeknél jártak, nagyon sok olyan szervezettel, magyarral találkozhattak, akik vagy nagyon régen, vagy egyáltalán nem is járhattak itthon.

 

A Körkép.sk a helyszínen több most hazatért ösztöndíjassal s beszélt tapasztalataikról, erről hamarosan bővebb beszámolóval jelentkezünk. Kérdéseinkre ugyanúgy Szilágyi Péter miniszteri biztos és Patterman Renáta, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezető-helyettese is válaszolt.

 

Jó végigolvasni az ösztöndíjasok tevékenységéről szóló beszámolókat – folytatta Szilágyi Péter, aki kiemelte: sok helyen tudtak segíteni, és a diaszpóra magyarsága is érzi, hogy az anyaországgal egyre erősebb szállal kötődnek egymáshoz.

 

2010 előtt ez a kapcsolati háló még kevésbé volt erős, s az, hogy mostanra megerősödött, nagyban köszönhető az ösztöndíjasok munkájának – összegzett a miniszteri biztos.

 

Szilágyi Péter azt kívánta, az ösztöndíjasok a jövőben a megszerzett tudást, tapasztalatokat kamatoztassák itthon és a határon túli közösségeknél egyaránt.

 

A Kőrösi-program célja, hogy kiépüljön és megerősödjön a külföldi magyar közösségeknek egy olyan intézményrendszere, amely az egyének és közösségek integrációja révén hozzájárul a magyar önazonosság és a magyar nemzet összetartozásának erősítéséhez.

 

A program célja továbbá a szakmailag elhivatott, gyakorlati tapasztalattal rendelkező, a közigazgatás nemzetpolitikai tevékenysége iránt elkötelezett szakember-utánpótlás biztosítása. A programon keresztül szeretnék a diaszpóra magyarságának magyar nyelvtudását fejleszteni, a magyar közösségekben való tevékenységet és a Magyarországgal való kapcsolattartást ösztönözni, a magyar identitást megerősíteni.

 

MTI/Körkép.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!