Nyitókép: reprofoto (multimedia.europarl.europa.eu)

Az orosz titkosszolgálatok európai akcióiról tájékoztatta az Európai Parlamentet Mihail Hodorkovszkij. Putyin elnök egyik legádázabb kritikusa szerint szerint minden nyugat-európai országban beépültek a politikába az orosz ügynökök.

 

A Jukosz olajvállalat főrészvényeseként Mihail Hodorkovszkij Oroszország egyik leggazdagabb embere volt, majd Vlagyimir Putyin rendszerének egyik legkomolyabb ellenfele lett. Pénzmosásért, sikkasztásért és adócsalásért 2003-ban nyolc év börtönre ítélték, majd 2010-ben más bűncselekményekkel is megvádolták, és 13 és fél év börtönt szabtak ki rá.

 

Három év múlva azonban Putyin elnöktől váratlanul kegyelmet kapott. Londonba költözött, és megalapította a Nyílt Oroszország Mozgalmat, és a Dosszié Központ honlapot, hogy leleplezze a Kreml azon törekvéseit, amelyekkel Oroszország az uniós országokban igyekszik a befolyását növelni. Ez a merényletektől a politikusok megvesztegetésén át a dezinformációig sokféleképpen történhet.

Az Európai Parlament külügyi és az EU demokratikus folyamataiba történő idegen beavatkozásokat vizsgáló bizottsága meghallgatta az exoligarchát. Vlagyimir Hodorkovszkij felhívta a figyelmet arra, hogy az orosz titkosszolgálatoknak nagyon jó kapcsolatai vannak a német Bundestagban, számos német politikus igyekszik segíteni az orosz törekvéseket.

 hirdetes_300x300  

 

„Putyin úr valószínűleg rendelkezik forrással Angela Merkel belső köréből is, mert néhány nagyon konkrét dokumentumra hivatkozik”

 

– mondta Hodorkovszkij. Emlékeztetett arra, hogy bár Németország kiutasított két orosz diplomatát, de még legalább kétszáz ügynöke van az orosz biztonsági szolgálatoknak – és ezt a németek is tudják.

 

Hodorkovszkij francia kapcsolatokról is beszámolt, például arról, hogy Thierry Mariani EP-képviselő (korábbi közlekedési államtitkár) több mint ötvenszer utazott Oroszországba. Mariani jelenleg a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülésnek a politikusa, amellyel kapcsolatban gyakran emlegetnek oroszbarátságot.

 

Azt is megemlítette, hogy a pénzügyi manőverek intézésére számos orosz fedőcég, alapítvány működik az EU-n belül. Hodorkovszkij azt javasolta az európai politikusoknak, hogy a szankciókkal a Putyin elnök köréhez tartozó embereket célozzák meg, mert ők jelentik a rezsim alapjait.

 

Euronews

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 1 olvasónak tetszik ez a cikk.