Nyitókép: SIT/AP
Mintegy 2500 fókatetemet találtak a Kaszpi-tenger dagesztáni partjainál – közölte vasárnap hivatalos Telegram-csatornáján az Oroszországhoz tartozó észak-kaukázusi köztársaság természeti erőforrások minisztériuma.
A minisztérium szerint ez az elmúlt tíz év legjelentősebb fókapusztulása. A legtöbb tetemre a tájékoztatás értelmében Juzbasnál, illetve a Szulak és a Surinka folyó torkolatánál leltek.
Az orosz szövetségi halászati ügynökség (Roszribolovsztvo) észak-kaukázusi területi igazgatósága szombaton mégy mintegy hétszáz fókatetem megtalálásáról tett bejelentést.

A dagesztáni természeti erőforrások minisztériumának vasárnapi előzetes tájékoztatása szerint a tömeges fókapusztulás valószínűleg természeti tényezőkhöz kapcsolódik. A felboncolt állatokból nagy mennyiségű mintát gyűjtöttek, amelyeken moszkvai és asztraháni laboratóriumok széles körű bakteriológiai és virológiai vizsgálatokat végeztek, beleértve a koronavírus jelenlétének vizsgálatát.
A megvizsgált fókák belső szerveinek állapota nem erősítette meg a nehézfém- vagy növényvédőszer-eredetű mérgezésre vonatkozó feltételezést. A pusztulás okának megállapításába további intézményeket fognak bevonni.

Az illetékes regionális tárca hétszáz tetem megtalálása után kiadott állásfoglalása szerint az eddigi fókapusztulás nem befolyásolhatja kritikusan a populációt, mivel a legfrissebb adatok szerint a kaszpi fókák állománya stabil, 270-300 ezer egyed között mozog. A tárca rámutatott, hogy hasonló eseteket 2012-ben és 2016-ban is megfigyeltek, de TASZSZ hírügynökség szerint az elmúlt három évben is volt példa fókapusztulásra, amelynek mértéke azonban a mostaninál kisebb volt.
A kaszpi fóka a Kaszpi-tenger egyetlen emlőse. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) 2008-ban veszélyeztetettnek nyilvánította. Dagesztán 2015-ben programot fogadott el a faj megőrzésére. A kaszpi fóka 2020-ban bekerült az oroszországi védett fajokat tartalmazó Vörös Könyvbe.

MTI
Megosztás:
Címkék: fóka fókapusztulás fókatetem kaszpi fóka
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek

Körkép
A szerkesztőség általános szerzője.- 2023. feb. 05. - 21:08
-
Ferenc pápa: az egész világ háborúban van, meg kell állítani az önpusztítást
- 2023. feb. 05. - 20:02
-
Gyilkosság Magyarbélen - a rendőrség egy ukrán férfit vádolt meg
- 2023. feb. 05. - 19:08
-
Ukrán védelmi miniszter: Ukrajna vadászgépeket fog kapni. A kérdés csak az, hogy milyeneket
- 2023. feb. 05. - 19:08
-
Farkasordító hideg lesz az éjjel
- 2023. feb. 05. - 18:20
-
Kaliňák visszatérhet a politikába, Šeliga akár Dzurindához is átsorolna
Népszerű tartalom
Tragikus baleset történt az Érsekújvári járásban – életét vesztette egy 39 éves nő
- Régió
- |
- 2023. feb. 03.14:51
Hőseink emlékezete: 1664-ben ezen a napon gyújtotta fel Zrínyi Miklós a törökök eszéki hídját
- Történelem
- |
- 2023. feb. 03.16:24
Bugár újra előbújt és Forrót, Berényit, Gyimesit támadja
- politika
- |
- 2023. feb. 03.12:22
LMBTQ-színészeket a közmédiába, transzgender nevelést az iskolába - Szlovákiában is nyomul a LIBE-bizottság
- Belföld
- |
- 2023. feb. 04.14:16
Kína: Washington túlreagálta a léggömbügyet
- Friss hírek
- |
- 2023. feb. 05.09:38
Kínai tudósok három olyan szupertehenet klónoztak, amelyek évente 18 tonna tejet képesek termelni
- Külügyek
- |
- 2023. feb. 02.12:28