Nyitókép: SITA

 

A lengyel miniszterelnök szerint mintegy 100 Wagner-katona költözött át a lengyel és litván határhoz közeli Grodnóba, amely a Suwalki-folyosónál fekszik.

Mateusz Morawiecki minderről egy sajtótájkoztatón beszélt, amelyet egy dél-lengyelországi fegyvergyárban tartott. „Valószínűleg fehérorosz határőröknek fogják álcázni magukat, hogy segítsenek illegális bevándorlóknak lengyel területre jutni, destabilizálva Lengyelországot. De alighanem maguk is megpróbálnak Lengyelországba belépni, migránsoknak álcázva magukat, és így további kockázatot jelentenek” – mondta a miniszterelnök, aki szerint ez újabb lépést jelent egy újabb hibrid támadás felé lengyel területen.

 

A Wagner-csapatok egy része a júniusi, egynapos oroszországi lázadás után Belaruszba  költözött.  Választási lehetőséget kaptak, hogy csatlakoznak-e a reguláris orosz hadsereghez, vagy Belaruszba mennek, és több ezren ez utóbbi mellett döntöttek.  Varsó a zsoldosok közeli jelenlétét potenciális fenyegetésnek tekinti, és igyekszik megerősíteni keleti szárnyát.

 hirdetes_810x300  

 

Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök a múlt héten még azt állította, hogy a Wagner-katonákat az ország középső részén tartja. A zsoldosok megjelenése a Suwalki-folyosó közelében különösen nyugtalanítja Varsót. A Suwalki-folyosó a Lengyelország és Litvánia között húzódó 104 kilométeres határvonalat fedi le. A balti országok kizárólag ezen a rövid szakaszon rendelkeznek szárazföldi kapcsolattal a NATO és az Európai Unió többi tagállamával; másrészt ez a régió választja el az Oroszországhoz tartozó kalinyingrádi területet a vele szövetséges Fehéroroszországtól.

Mateusz Morawiecki közölte, hogy idén eddig 16 ezer kísérlet történt a fehérorosz-lengyel határ átlépésére. A Frontex uniós határvédelmi ügynökségnek január és június között 2312 megvalósult illegális határátlépésrről van tudomása.

 

Lengyelország és Litvánia is kerítést emelt a Belarusszal közös határai mentén, hogy megpróbálja csökkenteni az illegális határátlépők számát. A lengyel határőrség szerint a belarusz határőrök segítenek a migránsoknak illegálisan, a hivatalos ellenőrzőpontoktól távol átjutni az országba.

 

2021-ben Lengyelország fokozott migrációs nyomás alá került Fehéroroszországgal közös határán. Migránsok ezrei próbáltak bejutni lengyel területre. Varsó a válságért a minszki vezetést tette felelőssé, mondván, hogy közel-keleti és afrikai állampolgárokat utaztat repülőgéppel Minszkbe azzal a hamis ígérettel, hogy a fehérorosz határon keresztül könnyen bejuthatnak az Európai Unióba. Lengyel vádak szerint az akciót az orosz titkosszolgálatokkal egyeztették.

 

Euronews

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!