Nyitókép: SITA

 

A készülő amerikai Nemzeti Hadiipari Stratégia szerint az amerikai fegyvergyártók nem képesek felvenni a lépést a rohamtempóban fejlődő kínai versenytársaikkal. Ez komoly katonai kockázatokkal jár a jövőre nézve.

A Politico egy még nem publikált, de a laphoz eljuttatott amerikai védelmi minisztériumi jelentés alapján azt írja: a Pentagon aggódik amiatt, hogy az amerikai fegyvergyártó vállalatok a high-tech fegyverek előállításában mind a gyártás gyorsaságában, mind a technológiai fejlesztésekben elmaradnak a kínai versenytársaktól.

 

A következő hetekben bejelenteni tervezett Nemzeti Hadiipari Stratégia azt veszi számba, hogy az amerikai védelmi szektor milyen forrásokkal, kapacitásokkal, fejlesztési projektekkel rendelkezik. A november végén született minisztériumi jelentés ezzel kapcsolatban azonban megjegyzi: az amerikai védelmi ipari szektor jelenleg „képességek, kapacitások, versenyképesség és rugalmasság tekintetében nem tudja hozni azokat az elvárásokat, amelyek a katonai gyártási igényekhez szükségesek”.

 hirdetes_300x300  

 

A szöveg megállapítja, hogy továbbra is az amerikai gyártók állítják elő a leghatékonyabb fegyvereket a világon, de ezt nem a kellő gyorsasággal teszik, márpedig a modern hadviseléshez fel kell venniük a lépést a globális versenytársakkal.

 

Ez az elmaradás nagy stratégiai kockázatot rejt magában, hiszen az Egyesült Államok egyéb lekötöttségei mellett a csendes-óceáni térségben egy nagy, technikailag fejlett kihívóval áll szemben.

 

Az elemzés szerint a szektor problémáinak orvoslásában minden félnek van tennivalója: a washingtoni kormányzatnak világosan jeleznie kell a fegyvergyártók felé, hogy van forrása és fel is akarja azt használni az új fegyvereket megvásárlására, míg a gyártóknak késznek kell lenniük a gyártás modernizálására és a gyorsabb előállításra.

 

Kína az elmúlt harminc évben óriási erőfeszítéseket tett, hogy egy „globális ipari erőközponttá” alakuljon, hadihajógyártásban vagy a mikroelektronikai termékek előállításában az is lett. Eközben az ukrajnai és gázai háború az amerikai fegyverzetexportra nagy nyomást helyez, így a fegyverkezési versenyben az amerikai fegyverzetgyártó cégeknek át kell állniuk a nagyobb mennyiségű, gyorsabb termelésre, ehhez pedig innovatívabb, rugalmasabb hozzáállásra lesz szükségük. Ez nagy kiadásokkal fog járni, de a stratégiai kockázat miatt ezeket szükséges meglépni – áll a jelentésben.

 

Euronews

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!