Nyitókép: westpoint.edu

 

Mostantól az EU is védeni akarja a kereskedelmi útvonalakat a Vörös-tengeren az iszlamisták támadásaitól. A Bundeswehr szerint ez a német haditengerészet legkomolyabb bevetése hosszú évtizedek óta.

Nagy-Britannia és az Egyesült Államok után az Európai Unió is elszánta magát arra, hogy a Vörös-tengeren katonai jelenléttel biztosítsa a kereskedelmi hajók biztonságát, bár elsőrendű feladatuk nem a húszik állásainak bombázása lenne.

 

Az EU-tagállamok külügyminiszterei hétfőn Brüsszelben dönthetnek az új katonai művelet elindításáról. Az Aspides hadműveletet a többi jelenlegi misszióhoz képest különösen veszélyesnek tartják.

 hirdetes_300x300  

 

A művelet elsődleges célja a kereskedelmi hajók védelme a jemeni iszlamista húszik támadásaitól. Az Irán által támogatott terroristák a szerintük Izraelhez kötődő hajók megtámadásával a gázai izraeli támadások befejezését akarják kikényszeríteni, amit a szintén iszlamista Hamász október 7-i, példátlan izraeli mészárlása váltott ki.

 

A csapások több vállalatot arra késztettek , hogy leállítsák a Vörös-tengeri átkeléseket, és a tíz nappal hosszabb utat válasszák, Afrika megkerülésével. Az amerikai és a brit erők igyekeznek megtorló csapásokkal védeni a hajózási útvonal biztonságát.

 

Az európai hadihajók a Vörös-tenger déli részén és különösen a Bab al-Mandab-szorosban fognak járőrözni. A kereskedelmi hajókat fogják kísérni, és vészhelyzet esetén elhárítják a támadásokat. A megbízás azonban szigorú korlátokat szab a fegyverhasználatra: védelmi intézkedéseket „a nemzetközi jog teljes tiszteletben tartásával kell végrehajtani, beleértve a szükségesség és az arányosság elvét”. A húszi hajók tehát nem üldözhetők proaktívan.

 

What are the consequences of Sana'a's decision to close the Bab al-Mandab  Strait to Israeli ships - يمن ايكو

 

A német kormány a 143 méter hosszú „Hessen” fregattot küldi a fegyveres bevetésre, feltéve, hogy a Bundestag a tervek szerint pénteken jóváhagyja a döntést. A hajó, amely február 8-án már elhagyta Wilhelmshaven kikötőjét, légvédelmi rakétákkal van felszerelve, és kifejezetten kísérő és tengeri járőrözésre tervezték. A fedélzeten mintegy 240 katona tartózkodik – írja a német lap.

 

 

Speciális radarjával a hadihajó a Bundeswehr szerint egy egész Északi-tenger nagyságú légteret képes megfigyelni. Fegyverrendszerei akár 160 kilométeres távolságból is képesek célpontok támadására. Ezenkívül Németország személyzetet és helikoptereket is biztosítana a katonai műveletnek a görögországi Lariszában lévő főhadiszállásába.

 

Euronews, Körkép.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 1 olvasónak tetszik ez a cikk.