Dr. Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara országos elnöke a komárom-esztergom megyei kamarai közgyűlésen, amit az Esztergomi KTV közvetített nem túl régen, azt mondta, hogy a kamara mindenben támogatja a magyar kormányzatot, mert az minden javaslatukat elfogadta és kormányprogramra tűzte. Csupán kisebb nézeteltérések vannak, de azok felszámolása is jó ütemben halad. A sikeres javaslatok közül külön kiemelte az egykulcsos adórendszer bevezetését, melyhez a példát Szlovákiából vették. Szerinte!!!
Pár hónappal később ezt újra megismételte a magyar közszolgálati rádió Ütköző című állandó műsorában, Lóránt Károly közgazdásszal való „asszójában“, ahol az utóbbi javasolta a progresszív adórendszerhez való visszatérést. Az alaptéma ugyan nem ez volt, de a beszélgetés, egy pontján ebbe az irányba fordult. A téma azért is érdekes, mert az ún. egykulcsos jövedelem-adó…
… a neoliberális közgazdászok szent tehene…
amihez foggal körömmel ragaszkodnak. A téma mindenhol nagy port ver fel, ahol felmerül, s a vita lényege a körül forog, hogy a progresszív adórendszerrel ellentétben, ahol a magasabb jövedelműek százalékos értelemben is magasabb jövedelemadót fizetnek, minden jövedelmi csoport egy kulcs alapján adózzon.

Az egykulcsos adórendszer hívei azt mondják, hogy a progresszív adórendszer demotiválja a magasabb jövedelműeket a magasabb jövedelmek, s ezzel a magasabb munkateljesítmény elérését illetően. Ha ebbe, az ún. egyenadó formájában még a vállalkozók is belekerülnek, akkor ők is kisebb intenzitással állnak vállalkozásuk menedzseléséhez, mert a megszerezhető pluszprofitot „elveszi“ az állam. Itt meg kell jegyeznünk, hogy a ennek elkerülésére az /újra/befektetett jövedelem adómentessé tehető. Az sem biztos, hogy a magasabb jövedelem minden esetben beruházásra lesz fordítva, s nem személyes fogyasztásra.
Kérdéses pszichológiai hatás
Ami a demotivációt illeti, ezek pszichológusnak képzelik magukat, mindenesetre nem hinném hogy ez pszichikailag a fent említett módon hat – még az is lehet, hogy éppen fordítva, mert példák vannak arra, hogy a nagy vagyon inkább elkényelmesít, mint inspirál. Gondoljunk csak az amerikai kézbe került kassai vasmű első igazgatójára, aki fiatalon vonult el hobbifarmernek, mert már megtehette.
A progresszív adórendszer hívei arra mutatnak rá, hogy ha esetleg még ez igaz is lenne, az egykulcsos rendszer szociális szempontból szétszakítja a társadalmat, növekednek az emberek közti anyagi, és ezáltal a társadalmi különbségek, ami megbontja a társadalmi kohéziót. Szétszakítja a társadalom szöveteit, ezáltal társadalmi dezintegráció forrása, aminek szintén megvannak a maga költségei a növekvő bűnözés elleni drágább fellépés, és a
… magasabb szociális kiadások formájában …
Nem is beszélve a dolog erkölcsi dimenziójáról. A téma elég jól mutatja azt, amit szociális érzékenységnek hívunk, de konkrétan is érdemes megvizsgálni az érveket, elsősorban a neoliberális oldalét. A téma annyira érdekes, s messzire vivő, hogy konzervatív politika-filozófiai olvasmányaim során kétszer is találkoztam vele. A brit Roger Scruton: A konzervativizmus jelentése című alapművében az egykulcsos adót nem tartja egy konzervatív számára okvetlenül követendőnek, sőt, Margaret Thatcherért sem volt oda, de némileg ő is besétál a bizonyítatlan demotivációs utcába, mikor valahogy úgy fogalmaz, hogy progresszív adórendszer lehet, de annak mértéke ne legyen magas.

A másik az amerikai Robert Nisbet Konzervativizmus: álom és valóság című kiváló írása, amely sok mindent helyre tesz kedvenc világnézetünk háza táján. Többek közt azt is, hogy a neoliberális felfogással ellentétben, a magasabb jövedelműek adójának csak egy kis része megy el a szegénység csökkentésére, nagy részét a közép- és a felső osztály kapja, agrártámogatások, kis- és középvállalkozók támogatása bankkonszolidáció stb. formájában.
Érdemes azonban megnézni a szlovákiai és a magyarországi valóságot, mit mutatnak a tények, mert…
…a tények sokakat meglepetésként fogják érni …
ugyanis Szlovákiában egy nagy tévedés van a köztudatban a progresszív adórendszert illetően. Ezzel Ivan Mikloš szavait idéztem, a .týždeň hetilap adórendszerekkel foglalkozó cikkéből, úgy jó egy évvel ezelőttről. Neoliberálisok kapaszkodó! Szlovákiában ugyanis progresszív adórendszer van érvényben, s ez soha nem is volt másként. Ěrtelemszerűen nem a Fico-féle minimális jelentőségű ún. milliomos-adóra gondolok, hanem a Dzurinda-kormány alatt bevezetett adórendszerre, ami a jövedelemadók progresszivitását egyáltalán nem törölte el.
Az első Dzurinda-kormány második felében voltam földművelési államtitkár, s mivel az SDĽ-es miniszter nem kedvelte a neoliberálisokat, mindig az államtitkárokat küldte Ivan Mikloš Gazdasági Miniszterek Tanácsába, leggyakrabban engem. A KDH már akkor követelte az ún. egyenadót, amit Mikloš azzal hárított el, hogy szétszakítja a társadalmat; de a második Dzurinda-kormány programjában a KDH ezt már koalíciós feltételként szabta.
Egyenadó, de csak látszatra
Mikloš látszólag belement ebbe, de oly módon, hogy mégis érvényesítette a minimális szociális érzékenységét. Adómentes alapot iktatott a rendszerbe, ami abból állt, hogy a minimálbér környékén, és a specifikus esetekben az alatt is, nem kellett adót fizetni. Látszatra egykulcsos adó /sőt egyenadó/ került bevezetésre 19 %-kal, de a progresszivitás is megmaradt, csak nem kulcsokkal, hanem adómentes alappal lett bebiztosítva.

Ugyanis az adómentes alap a magasabb jövedelmek esetén sem volt adóköteles, csak az a fölötti rész adózott a 19 %-os egykulccsal. Ez azt jelenti, hogy pl. a minimálbér kétszeresét elérő jövedelem tényleges adója kb. 9,5 % körül volt. Egy lineáris adónövekedési rendszer lett kialakítva a 0 %-tól felfelé, egyre nagyobb mértékben. Az optikai csalódást fokozta, hogy más adónemek is 19 %-os kulccsal lettek adóztatva, s az egész rendszer egyenadónak lett aposztrofálva, de mindez úgy, hogy a jövedelemadó progresszivitása lényegében megmaradt.
Magyarországon mindez teljesen másként került bevezetésre. Nincs adómentes alap, sem jövedelem, minden egységesen 14 %-os kulccsal van adóztatva a személyi jövedelemadó kategóriában. Tehát ott nincs progresszív adórendszer, ezért érintette relatíve negatívan az alacsonyabb jövedelmi kategóriákat az új adórendszer. Ezt némileg enyhítették a többgyermekes családok nagyvonalú adókedvezményei.
Emiatt akár az a rendszer is felfogható progresszívnak, de ez már messzire vezetne…
Könözsi László
Nyitókép: casprezeny.azet.sk
Megosztás:
Címkék: adóreform adórendszer Dzurinda kormány egykulcsos fogyasztás Főoldal Ivan Mikloš jövedelem jövedelemadó Könözsi László konzervatív politika margaret thatcher munkateljesítmény neoliberális Parragh László progresszív adórendszer Robert Nisbet Roger Scruton társadalom
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek
Kommentek
Közgazdász
2016. aug. 01. 17:53Az írás logikai levezetése hibátlan. Annyit tennék hozzá csak a 19 százalékos egyenadó védelmében, hogy gazdasági hatását tekintve (az állam szempontjából) elérte célját. Több költségvetési bevételt termelt. Ráadásul közvetett hatásai még pozitívabbak: nőtt az ország attraktivitása a befektetők szemében, akik új munkahelyek tízezreit teremtették. Ergó, még több család tudott adózni. Szlovákia a megszüntetése után is évekig profitált belőle.
Könözsi
2016. aug. 05. 13:21Az adórendszer egyszerűsödése a sok kivétel miatt jó húzás volt, s valóban növelte az adóbevételeket. Az igazi változás ebben volt. De a megmutatkozó gazdaségi fellendülés elsősorban, vagy nagymértékben nem ennek, hanem az ország EU-belépésének, s az így beinduló működőtőke baáramlásnak volt köszönhető.
Közgazdász
2016. aug. 07. 02:24Tehát akkor az egyenadó jó döntés volt, hiszen legfontosabb célját elérte.
Könözsi
2016. nov. 22. 10:25nem volt és nincs semmiféle egyenadó, legalábbis abban az értelemben ahogy azt mondenki érti, tehát a progresszív adó ellenpéldájaként
Avgárdy G,
2016. aug. 01. 20:29Laci, jó áttekintés, akkor Mikloš jó húzása volt (főleg Mečiar 42%-a után) - végigéltem, tudom. Hogy most mi lenne jó, azt nem tudom. Egyben biztos vagyok: a lakosság elöregedési hatásait pl. azzal is lehetne csökkenteni - ez javaslatomra benne van az MKP programjában - hogy a dolgozó nyugdíjas fizessen "egészségugyi" adót, de "nyugdíjadót " már ne, hiszen már nyugdíjas, ezt már kifizette. Azonkívül pl. a 600 €-ig terjedő havi bevétele 10%-al adózna.Sok "nyögdíjason" segítene. Volna még pár ötlet, de egy neobolsevik oligarcha kormány semmit sem hall meg ...
A kommenteket lezártuk.
Szóljon hozzá!

Király Zsolt
Király Zsolt, 45 éves közgazdász, a Körkép.sk alapító főszerkesztője. A 2015-ös Újságírói Díj nyertese oknyomozó kategóriában. Korábban a .týždeň-ben, a Heti Válaszban, valamint több országos szlovák és magyar nyelvű médiában is publikált.- 2023. Már. 23. - 19:04
-
Matovič: Mindent megteszek, hogy az emberek megkapják az 500 eurót, ha részt vesznek a választásokon
- 2023. Már. 23. - 18:56
-
Klus Sulíkot tartja felelősnek a nagy pofára esésért, Heger az EU-csúcs mögé bújva kerüli a felelősséget
- 2023. Már. 23. - 18:07
-
A határon túli magyar közösségek segítségét kéri az Emlékhely Névtér bővítéséhez a NÖRI
- 2023. Már. 23. - 17:35
-
Rés a pajzson: Egyáltalán nem biztos, hogy Európa el tudja látni Ukrajnát lőszerrel
- 2023. Már. 23. - 16:51
-
A pozsonyi Volkswagen gyártja majd a népszerű SUV modell új, teljesen elektromos generációját
Népszerű tartalom
Szörnyű családi tragádia Pozsony Ligetfalu városrészében
- Friss hírek
- |
- 2023. Már. 19.19:51
A Most-Híd platform megint szembemegy a magyarság és a Szövetség-Aliancia érdekeivel
- politika
- |
- 2023. Már. 20.10:44
Nem Brüsszelben fogyasztják a legtöbb kokaint Európában, de azért ott van a TOP 5-ben
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 22.17:58
Túró, vaj, tejföl, bor – közzétették az árstopos élelmiszerek listáját
- Gazdaság
- |
- 2023. Már. 21.18:28
Osztrák külügyminiszter: Aki azt hiszi, teljesen elválhatunk Oroszországtól, az téved
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 22.13:08
Szijjártó Péter: felháborító, hogy az amerikai külügyminisztérium más országok belügyeivel foglalkozik
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 22.14:11