A damaszkuszi rezsim örömmel fogadta Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt győzelmének hírét, míg a szíriai ellenzéki csoportok aggodalommal figyelték az eredményeket szerdán. Az Öböl-menti monarchiák egyöntetűen üdvözölték az eredményt.

Serif Sehada, a szíriai parlament egyik tagja úgy nyilatkozott, hogy “óvatos bizakodással” tekint a jövőbe, miközben a felkelők közül – mint azt nyilatkozataik tanúsítják – sokan összeomlottak.

 

Donald Trump győzelme “kellemes meglepetés” a szír kormány számára, Damaszkusz az amerikai politika megváltozására számít – mondta Vaddah Abed Rabbó, az al-Vatan című, a kormányhoz közeli újság igazgatója. A szír állami televízió élő adásban közvetítette Trump győzelmi beszédét.

 

Cserbenhagyásról beszélnek ellenzékiek

 hirdetes_810x300  

 

Bár a szíriai felkelők régóta élesen bírálják Washingtont az elkötelezett támogatás hiánya miatt a Bassár el-Aszad szíriai elnök hatalmának megdöntéséért több mint öt éve folyó harcban, az Egyesült Államok ennek ellenére kulcsfontosságú szövetségesüknek számított – eddig.

 

Változhat a helyzet Trump hatalomra kerülésével, aki az egyik tévés választási vitában azt mondta, hogy Iránra és Oroszországra hagyná a szíriai konfliktus rendezését. Moszkva légi támogatást nyújt a szíriai kormányerőknek a lázadók elleni harcban.

 

“Trump állításainak és Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz fűződő viszonyának tükrében úgy vélem, hogy bonyolódni fog a helyzet. Szerintem ez nem tesz jót a szíriai ügynek” – mondta Zakaria Malahifdzsi, egy aleppói székhelyű ellenzéki csoport tagja. A szíriai ellenzék szerint Barack Obama leköszönő amerikai elnök cserbenhagyta őket, mert nem tartotta magát a saját maga által szabott feltételekhez. Obama azt ígérte, hogy beavatkozik a szíriai konfliktusba, ha kiderül, hogy Damaszkusz vegyi fegyvereket vetett be a felkelőkkel szemben. Az elnök végül visszakozott.

 

Öböl-menti olajországok: a szövetség folytatásban bízva

 

Táviratban gratulált Donald Trump republikánus párti amerikai elnökjelölt győzelméhez Szalmán bin Abdel-Azíz szaúdi király szerdán, és kifejezte: reméli, hogy Trump kormányzása stabilitást hoz a konfliktusok tépázta Közel-Keletnek.

 

Az Obama-kormányzat utolsó éveiben a szaúdi-amerikai viszony háttérbe szorult, miután Washington az atomvita elcsitulása után közeledni kezdett a síita Iránhoz, a vahhábita szaúdi királyság régióbeli legnagyobb ellenlábasához. Rijádot és a Perzsa-öböl menti monarchiákat érzékenyen érintette az is, hogy az Egyesült Államok vonakodott elköteleződni a szíriai konfliktusban.

 

Szaúd-Arábia washingtoni nagykövete, Abdallah bin Fajszal bin Turki röviddel Trump választási győzelmének bejelentése után megpróbálta kisebbíteni a nézeteltérések jelentőségét. ”Az amerikai-szaúdi viszony biztos alapokon nyugszik immár nyolc évtizede, függetlenül attól, hogy ki lakja a Fehér Házat” – idézte a diplomatát az Arab News című szaúd-arábiai napilap.

 

 

hirado.hu
kép: BBC

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!