Az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) június 20–23-án Hollandiában, a frízföldi Leeuwarden/Ljouwert városában tartotta soron következő éves kongresszusát.

 

Az esemény fő üzenete annak az európai kisebbségek és többségi társadalmak között létrehozandó paktumnak az elfogadása volt, amelynek célja az őshonos kisebbségek identitásának megőrzése, asszimilációjuk megállítása, illetve kulturális, oktatási és nyelvhasználati ügyeik önálló, önkormányzati intézmények keretei közötti intézése.

 

A FUEN a paktum szövege szerint arra ösztönözi az európai államok többségi társadalmait, hogy előítéletektől mentesen hallgassák meg a nemzeti és nyelvi kisebbségek hangját, igényeit, hogy azok valóban egyenlő jogokat élvezhessenek a többségi társadalmak tagjaival.

 

 hirdetes_300x300  

A FUEN taggyűlése szombaton felhatalmazta a szervezet elnökségét, hogy a Minority SafePack Kezdeményezéshez összegyűjtött több mint 1,3 millió aláírást  akkor nyújtsa majd be az Európai Bizottságnak, amikor az a gyorsan változó európai politikai helyzetet is figyelembe véve a kezdeményezés sikeresélyei szempontjából a legalkalmasabb.

 

E felhatalmazásra tekintettel elképzelhető, hogy a kezdeményezés aláírásait majd csak a jövőre esedékes európai parlamenti választásokat követően felálló, új összetételű Európai Bizottságnak nyújtják be.

 

A kongresszus kiemelten foglalkozott a Minority SafePack kezdeményezés aláírásgyűjtési időszaka alatt a tagszervezeteknél felhalmozódott tapasztalatok kiértékelésével. A Magyar Közösség Pártja (MKP) részéről Csáky Pál EP-képviselő értékelte a szlovákiai tapasztalatokat.

 

Elmondta, hogy a Felvidéken példaértékű összefogásnak lehettünk tanúi az elmúlt háromnegyed évben, amit a 69 ezer összegyűlt aláírás is igazol. Az MKP 52 ezer aláírást gyűjtött össze papíralapon. Csáky Pál kiemelte: a változó európai politikai környezetben az európai kisebbségek fokozódó aktivitásának és egyre szervezettebb együttműködésének köszönhetően kivételes esélyek teremtődtek, ezért a kisebbségi érdekvédőkre a mostaninál nagyobb felelősség hárul. „A munkát mindenkinek el kell végeznie. Otthon, a közösségekben is, és az EP-ben is” – ösztönözte Csáky a munkájukban való „még nagyobb fokozatra kapcsolásra” a kisebbségek érdekvédelmét felvállalókat.

 

A FUEN taggyűlése végül az elkövetkező két év kongresszusainak helyszínét vitatta meg. A küldöttek a 2019-es kongresszus helyszínéül Ukrajnát választották. A 2020-as helyszínre több javaslat volt, az MKP nevében Tárnok Balázs terjesztett elő pályázatot, amelyet a küldöttek végül meg is szavaztak. A jövőre hetvenéves, kisebbségvédelemben európai szinten irányt adó, egyre erősödő és dinamizálódó FUEN tehát 2020-ban Kassán tartja majd éves kongresszusát.

 

Körkép.sk/sajtóhír

Nyitókép: FUEN

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!