Nyitókép: newsarchyuk.com
A túlélők voltak a fő vendégek az auschwitzi évfordulós megemlékezésen hétfőn. Batsheva Dagan lengyelországi születésű izraeli költőnő holokauszt-túlélő például arról beszélt a haláltábor felszabadításának 75. évfordulóján rendezett nemzetközi megemlékezésen, hogy magyar ruhákat tartott a kezében, amikor az Auschwitzban meggyilkoltak holmiját kellett szétválogatnia.
A több mint harminc állam- és kormányfő, illetve királyi családok tagjai, összesen hatvanegy külföldi küldöttség részvételével rendezett idei megemlékezés fő vendégeinek a mintegy 200 meghívott túlélőt tekintették, őket ültették a rendezvényen az első sorokba, kivételt téve a szokásos diplomáciai protokoll betartásában.
A holokauszt-tagadás az áldozatok megbecstelenítése
Andrzej Duda lengyel elnök, megnyitva a rendezvényt, kijelentette: „Lerójuk tiszteletünket az Auschwitzban és más helyeken meggyilkolt hatmillió zsidó előtt”.
„Azon haláltábor kapuja előtt állunk, amelyben a legtöbben veszítették életüket, és amely a holokauszt jelképe lett”
– fogalmazott a lengyel elnök.
Hangsúlyozta: az áldozatok megbecstelenítését jelenti a holokauszt-tagadás, illetve Auschwitz kihasználása akármilyen más célra, mint az emlékezetápolás. Aláhúzta továbbá: szükséges megőrizni Auschwitz emlékezetét, hogy „a holokauszt, az emberek megsemmisítése a világ történelmében soha ne ismétlődjön meg”.
Lengyelország nevében ígéretet tett arra, hogy mindig őrizni fogják az auschwitzi haláltáborban történtek emlékezetét. Kiemelte: a lengyelek ezt az elköteleződést már a holokauszt idején vállalták, amikor életüket kockáztatva segítették a zsidókat, amikor Witold Pilecki és Jan Karski, a lengyel földalatti Honi Hadsereg katonái beszámoltak a világnak a kezdődő holokausztról.
“Auschwitz egy nagy seb, amely soha nem gyógyul meg”
Az első felszólaló szemtanú, Batsheva Dagan arról beszélt: fiatal lányként került Auschwitzba, a németek négy különféle kommandóba (szolgálatba) irányították őt. Az egyik a betegápolást jelentette, a kórházban egy ideig a Mengele (Josef Mengele, a koncentrációs tábor SS-tiszt orvosa) által halálra ítéltek között találta magát, de megmenekült. Később az úgynevezett Kanada-kommandóba került, ahol 1944 tavaszától a Magyarországról Auschwitzba hurcolt zsidók személyes holmiját válogatták szét.
„Magyar ruhákat tartottam a kezemben, kezdetben sírtam, aztán hozzá kellett szoknom, mert ez volt a munkám”
– idézte fel Dagan. A lengyelországi Lódzból származó lány a tárgyak között felismerte tanárainak fényképeit is, akik a lódzi gettó 1944. júniusi felszámolása kerültek Auschwitzba.
Tanúvallomást mondott Else Baker szinti túlélő, Marian Turski lengyelországi zsidó, történész, valamint Stanislaw Zalewski, az Auschwitzot túlélt lengyel politikai fogoly is.
A Zsidó Világkongresszus (WJC) nevében felszólalt a szervezet elnöke, Roland S. Lauder.
„Auschwitz egy nagy seb, amely soha nem gyógyul meg, amely mindig fájni fog”
– fogalmazott. Feltette a kérdést, vajon mi lett volna az ő sorsa, ha 1944 februárjában nem New Yorkban születik, hanem Magyarországon, ahonnan a nagyszülei származtak.
„Túléltem volna? Nem, egyike volnék a 430 ezer itt meggyilkolt magyarországi zsidónak”
– mondta Lauder.
Felidézte: Németország és Ausztria előkészítették, megteremtették és megvalósították ezt a pusztító rosszat. Hozzátette: közben egyetlen európai állam sem akadályozta a nácikat, a zsidóknak hátat fordított az Egyesült Államok is, amely 1938-ban nem akarta befogadni a zsidó menekülteket.
„Túl sok ember, túl sok országban okozta Auschwitzot”
– jelentette ki a WJC elnöke.
„Európa-szerte szerencsére akadt egy maroknyi, romlatlan ember is, a Világ Igazai, akik életüket kockáztatva zsidókat mentettek”
– mondta Lauder.
Figyelmeztetett a ma feléledő antiszemitizmus veszélyére, amelynek kezeléséhez, mint mondta, nem elegendőek a politikai beszédek, hanem szükség van kemény és szigorú törvényekre.
A megemlékezést ökumenikus imák zárták, ezt követően a túlélők és az állami küldöttségek vezetői lerótták tiszteletüket a birkenaui gázkamrák romjainál létesített, a láger áldozatainak szentelt emlékmű előtt.
MTI
Megosztás:
Címkék: 75 éves évforduló antiszemitizmus Auschwitz felszabadítása holokauszt túlélők zsidó áldozatok
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek
- 2021. jan. 27. - 21:52
-
A világ legmélyebb kanyonját fedezték fel az Antarktisz jege alatt
- 2021. jan. 27. - 20:56
-
Az EP-képviselők nyilvános meghallgatásra hívták be a vakcinagyártó vállalatok képviselőit
- 2021. jan. 27. - 20:23
-
Az egészségügyi tárca jóváhagyta az Ivermektin gyógyszer használatát a koronavírus gyógyítására
- 2021. jan. 27. - 19:59
-
Koronavírus - Vírusölő maszkot fejlesztett ki egy francia vállalkozás
- 2021. jan. 27. - 19:34
-
Fiatal támadó érkezett a DAC-hoz
Népszerű tartalom
Nyitrán és Pozsonyban sem kell már újabb tesztelés. 2-2 járás helyet cserélt tegnaphoz képest
- Belföld
- |
- 2021. jan. 27.17:11
Király Zsolt: A Gyimesi – Ravasz tévévita tanulságai
- Vélemény
- |
- 2021. jan. 27.08:36
Január 27-től változnak a kijárási tilalom szabályai, mutatjuk hol van szükség negatív tesztre, és hol hagyható el
- Belföld
- |
- 2021. jan. 26.10:08
Milyen szabályok vonatkoznak január 27-től a gyerekekre és az idősekre? Hol lesz és hol nem lesz szükség tesztre? Kérdések és válaszok
- Belföld
- |
- 2021. jan. 26.19:54
A Dunaszerdahelyi járás az országos első - A Csallóközben a legrosszabb a járványhelyet (Prezentáció)
- Friss hírek
- |
- 2021. jan. 27.17:59
Óriási az érdeklődés az oltás iránt a 75 évnél idősebbek körében. Mi is segíthetünk
- Belföld
- |
- 2021. jan. 27.16:00