Nyitókép forrása: bbc.com

 

Helyi idő szerint szerdán 11:30 körül ünnepélyes keretek között beiktatják Joe Bident. Az amerikai elnökök beiktatását 1937 óta minden alkalommal január 20-án tartják, ám ezúttal nem egészen hagyományos intézkedések kísérik az eseményt. Több mint 25 ezer felfegyverzett katona fogja őrizni a rendet a Capitolium körül.

 

Joe Biden lesz az Egyesült Államok 46. elnöke. Hivatali esküjét a Capitolium nyugati lépcsőin teszi le. A beiktatás, mint minden alkalommal, úgynevezett „nemzeti különleges biztonsági eseménynek” minősül, vagyis a szervezés és biztonság keretében az amerikai titkosszolgálat az illetékes. Ezúttal azonban több szervezet működik együtt.

 

Az ok a január 6-i capitoliumi ostrom, amely során öten meghaltak. A választások eredményével elégedetlen szavazók egy csoportja betört az amerikai törvényhozás épületébe, a rendőrség kezéből kicsúszott az irányítás. Az egyik tüntetőt a rendőrök lőtték le, egy rendőr szintén életét vesztette. Az eset után a beiktatásig az FBI fegyveres megmozdulások fokozott veszélyére figyelmeztetett. A legkockázatosabbnak azonban a mai napot tartják.

 

 hirdetes_300x300  

A Nemzeti Gárda 25 ezer katonája már a múlt héten megérkezett Washingtonba, hogy felkészüljön a ceremóniára. Összehasonlításképp, a szintén indulatokat kiváltó 2016-os elnökválasztás után Trump beiktatásánál 8000 ezer katona őrizte a rendet. Az amerikai főváros utcáit így ma kézifegyverekkel vagy félautomata fegyverekkel ellátott katonák róják.

 

Forrás: BBC.com

 

Vörös és zöld zóna

 

Több helyen korlátozták a forgalmat, a katonák ellenőrzésük alá vettek számos, a Capitolium felé haladó útszakaszt és hidat. A belváros zöld és vörös zónára osztották. A zöld zónában az ott élők és a vállalkozások szabadon mozoghatnak, de a vörös zónában csak a külön engedéllyel rendelkezők tartózkodhatnak.

 

Több mint egy tucat metróállomás működését felfüggesztették a ceremónia végéig. A szobafoglalásokat a vörös zónában törölték, az ország repterein fokozott biztonsági intézkedések léptek érvénybe, tilos bejelentett fegyverrel utazni.

 

Maga a beiktatás a biztonsági és járványügyi intézkedések miatt kevésbé nagy tömeget fog megmozgatni. Mindössze 100 széket helyeztek el a Capitolium lépcsőjénél, mindenkinek kötelező az arcmaszk és negatív koronavírus-teszt ellenében léphetnek csak be. A National Mall felé sem várható olyan tömeg, mint ami Barack Obama beiktatását kísérte figyelemmel – több mint kétmillióan nézték akkor az eskütételt. A teret lezárták a nyilvánosság elől.

 

A Capitolium épületét szögesdrótos kerítéssel vették körbe.

 

Forrás: BBC.com

 

Elmarad az elnöki felvonulás

 

Az eskütétel után Biden és alelnöke, Kamala Harris a Capitolium keleti oldlára onul át, ahol seregszemlét tart, mint az USA új főparancsnoka. Ezután az következett volna, hogy autóba ülve a Pennsylvania Avenue mentén a Fehér Házig kocsikázik az új elnök, miközben hívei az út mentén gyülekezhetnek. Idén ez a járványhelyzet miatt elmarad.

 

Helyette az Arlington temetőben fog koszorúzni Barack Obama, George W. Bush és Bill Clinton volt elnökök társaságában. A hagyományt Donald Trump töri meg, aki egyáltalán nem vesz részt az új elnök beiktatásán.

 

Ezzel ér véget a beiktatás, és a Fehér Házba érve Biden megkezdheti hivatali idejének kitöltését.

 

Koronavírus-effektus: Elnöki beiktatás akkor és ma. Kép forrása: BBC.com

 

Körkép.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 1 olvasónak tetszik ez a cikk.