Nyitókép: via tagesschau.de

 

Az EU a múlt héten aktiválta saját Vörös-tengeri védelmi és csapásmérő rendszerét, amelynek első szereplője egy német hadihajó. A Hessen cirkáló kedd este csapott le ellenséges célpontokra Jemenben, miután elhárította két ellenséges drón támadását.

 

Ez volt a német haditengerészet első éles bevetése a térségben, amelyet a német fegyveres erők legveszélyesebb küldetéseként tartanak számon az elmúlt évtizedekben. „A misszió a nemzetközi jog, a szabadság és a biztonság védelméről szól a tengereken, egyben életbevágó a kereskedelmi útvonalakat és a régió stabilizálását tekintve is” – mondta a küldetésről Boris Pistorius német védelmi miniszter a múlt héten.

 

Az ‘Aspides’-nek nevezett küldetést az Unió külügyminiszterei hagyták jóvá. A katonai terv neve a görög „pajzs” szóból ered. Az intézkedési csomag tartalmazza európai hadihajók és légi korai figyelmeztető rendszerek telepítését a Vörös-tengerre, az Ádeni-öbölbe és a környező vizekre. Az Aspides-hajóknak akkor van tüzelési parancsuk, ha az ellenfél elsőnek támad, viszont jogosultak a megelőző csapásmérésekre is. A hadműveleti parancsnokság, ahol a döntések megszületnek, a görög Larissza városában működik a Cdre haditengerészeti bázison.

 hirdetes_810x300  

 

Görögország hétfőn vállalta el az Európai Unió biztonsági művelet irányítását a Vörös-tengeren, hogy megvédje a kereskedelmi hajózást a húti (húszi) lázadók támadásaitól Jemen felől. A Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök vezette különleges bizottság egyben  elrendelte egy görög fregatt részvételét is az Aspides hadműveletben.

 

Görögországot, amely Európa legnagyobb hajózási hatalma, közvetlenül érintették a jemeni támadások. Az Athén melletti Pireusz kikötője már 12,7 százalékos aktivitáscsökkenésről számolt be konténerterminálján januárban.„Tudjuk, hogy a műveletben való részvétel nagyon jelentős kockázatokkal jár” – mondta Nikosz Dendiász védelmi miniszter hétfőn, amikor a haditengerészet Hydra fregattján tett látogatást, amely hétfőn elindult a küldetésre.

 

„Görögország, mint a globális hajózásban vezető szerepet betöltő tengeri hatalom, nagy jelentőséget tulajdonít a hajózás szabadságának, valamint a görög tengerészek életvédelmének” – mondta a miniszter.

 

A görög illetékesek szerint Németország és Görögország után Olaszország és Franciaország biztosít majd hadihajókat a küldetéshez, csatlakozva a Hydrához, és később Olaszország veszi át a taktikai parancsnokságot. A görög egységek kizárólag védelmi céllal érkeznek, és nem fognak részt venni a Jemen elleni csapásmérésekben.

 

„Nem foglalunk politikai állást a jemeni politika és a lázadók kérdésében” – mondta Dendias a törvényhozói meghallgatáson. „De tagadjuk bárkinek a jogát, hogy tüzet nyisson a hajóinkra, az európai járművekre, és bármely olyan békés egységre, amely a kikötőink felé tart”.

 

A 20 éves német Hessen a körzetbe telepített amerikai és brit egységekkel szoros kontaktusban fog működni, segítve és kiegészítve egymás műveleteit. A hajó már megjárta a régió vizeit, miután részese volt a szomáliai kalózok ellen indított nemzetközi felszámoló akciónak. 2015 után az egység több száz migránst mentett meg a fulladástól a Földközi-tengeren. A fregatt fegyverzetébe a torpedók és ágyúk mellett légvédelmi rakéták és hajóelhárító lövegek is tartoznak, valamint két harci helikoptert is szállít a fedélzetén. A hajó felderítő és nyomkövető elektronikai rendszere a legkorszerűbbek között van a világon.

 

Euronews

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!