Nyitókép forrása: bbc.com
A Google megfenyegette Ausztráliát, hogy blokkolja az országban keresőszolgáltatásait, ha az ottani kormány kitart új törvénytervezete mellett. Ausztrália a világon elsőként kötelezné törvényben arra a nagy IT-vállalatokat (Google, Facebook, stb.), hogy fizessen a gyártóknak jogdíjat az oldalaikon közzétett hírtartalmak után. Az amerikai multik erre fenyegetőzni kezdtek.
Nem véletlenül. A Facebook és a Google nem gyárt érdemben tartalmakat az internetre, hanem másokét használják fel. Gyakorlatilag monopolhelyzetüket felhasználva megsarcolják a tartalomgyártókat, akik követőiknek és kedvelőiknek csak töredékét érik el fizetett Facebook-hirdetés nélkül. A Google hasonlóképp működik, a reklámszolgáltatásainak bevételei olyan oldalakon történő hirdetésekből származik, amelyeket nem ő készít.
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök a BBC közlése szerint kijelentette, hogy nem enged a multik zsarolásának. Bár Ausztrália nem jelent kulcsfontosságú piacot a nagy IT-vállalatok számára, egy ilyen törvény hatályba lépése veszélyes precedenst teremtene számukra. Főleg, hogy a járvány előtt többször is napirendre került ez a kérdés az EU-ban – ami már jóval fontosabb és több pénzt jelentő piacot testesít meg.
Veszélyben a jövedelmező egyeduralom
Az ausztrál törvény a Google-t és Facebookot kötelezné, hogy szerződéses megállapodást kössön az ország kiadóival és hírközlő médiumaival a tartalmak áráról. A Google egyelőre keménykedik, és a keresőszolgáltatás leállításával fenyegette meg az ausztrál kormányt, az viszont a jelek szerint nem fog meghátrálni.
“Világszerte ez megy. Ki akarnak vonulni minden piacról? Vagy arról van szó, hogy blokkolni akarja a precedenst?”
szegezte neki a kérdés a Google képviselőinek Rex Patrick szenátor a héten zajló meghallgatáson.
Az ausztrál kormány kvázi elvenné a Google monopolhelyzetének élét. A keresőszolgáltatása jelentős piaci fölényt biztosít számára, amellyel akár vissza is élhet. Úgy versenyezteti az egyes hírszolgáltatókat, hogy közben őt semmilyen következmény nem terheli. A hírszolgáltatók azonban már régóta meg akarják törni a Google és a többi IT-multi hatalmát. Miközben a Google nem létezhetne internetes tartalomgyártás nélkül, a tartalom előállítóinak nem hogy nem fizet semmit, de még meg is zsarolja őket hirdetések címén túszként tartva olvasó/néző táborukat.
Ami a sajtónak mínusz, az a Google-nek többszörösen plusz
Az nem titok, hogy az elmúlt 15 évben a hírközlés soha nem látott és gyökeres változásokon ment keresztül. Ez alól Ausztrália sem kivétel. 2005-ben az ausztrál sajtó reklámbevételei 75 százalékkal estek vissza. Ma pedig minden 100 dollárnyi hirdetésből 81 dollár a Google és a Facebook zsebébe vándorol. Közben a Google évi 4 milliárd dollárt kaszált csak az Ausztrália területén megvalósult hirdetésekből, de csak 45 millió dollárnyi adót fizetett (ez mindössze 1,1 százaléka bevételnek).
Az ausztrál kormány több fronton harcol az IT-mogulok ellen, korábban már megvádolta a Google-t és Facebookot, hogy nem tájékoztatták megfelelően ügyfeleiket arról, milyen személyes adataikat használják fel, mi célból és milyen módon. A digitális hirdetések piaca kapcsán pedig bizottsági vizsgálat indult.
Fenyegetések
A Google és a Facebook azzal érvelnek, hogy az információ szabad áramlását akarják megvédeni. A múlt héten a Google azt is elismerte, hogy az ausztrál felhasználók 1 százalékánál blokkolta az országban működő híroldalakat a keresési eredmények között – állítása szerint csak tesztelte az online sajtó olvasottságát.
A Facebooboktól sem áll messze a fenyegetőzés, tavaly kilátásba helyezte, hogy korlátozni fogja a felhasználókat a hírportálok bejegyzéseinek megosztásában, ha az ausztrál kormány átnyomja a vitatott törvénytervezetet. Mindkét vállalat igyekszik teljesen kifordítani a valóságot, és azt állítják, hogy semmilyen hasznuk nincs a hírtartalmak elérhetővé tételéből.
Azt már nem tették hozzá, hogy a Google uralja a keresőalkalmazások piacának 90 százalékát, és szinte teljes bevétele a hirdetésekből származik.
Körkép.sk
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek
- 2021. Már. 01. - 17:33
-
Súlyos légzési nehézségekkel kísért koronavírus-fertőzéssel küzd a Sme rodina politikusa
- 2021. Már. 01. - 16:44
-
Elképesztően keresett árucikk lett az FFP2-es maszk, a néhány helyen már korlátozásokat vezettek be
- 2021. Már. 01. - 15:50
-
Fokozott rendőri jelenlétre és szigorúbb ellenőrzésekre számíthatunk szerdától
- 2021. Már. 01. - 15:36
-
Órákon belül megérkezhet a Szputnyik V vakcina Szlovákiába
- 2021. Már. 01. - 14:54
-
Az új-zélandi kormányfő azt kérte az emberektől, hogy jelentsék az óvintézkedések megszegését
Népszerű tartalom
Matovič megerősítette, hogy valódi az új, szigorúbb járványügyi előírásokról szóló dokumentum
- Belföld
- |
- 2021. feb. 28.11:32
Matovič: Tovább szigorítani már nem nagyon lehet. Az emberi fegyelmezettség a legjobb megelőzés
- Belföld
- |
- 2021. feb. 28.12:55
Íme néhány, a ma elfogadott új járványellenes intézkedések közül
- Belföld
- |
- 2021. feb. 28.21:12
Čaputová: Itt nem a kormány az áldozat. Az áldozatok a temetőkben és a kórházakban fekszenek
- Belföld
- |
- 2021. feb. 28.14:31
Kiszivárgott: Ha a következő három hétben nem jön áttörés, teljesen lezárják az országot
- Belföld
- |
- 2021. feb. 27.13:22
Körkép.sk exkluzív: Finisben az új vegyespárt! Így tenné fel az utolsó kenetet a Most-Híd az MKP-ra
- Belföld
- |
- 2021. feb. 27.18:03