Nyitókép: pxhere.com

 

Az állampolgársági és letelepedési ügyeket intéző tanácsadó cég, a Henley & Partners összesítése szerint az idén a japán útlevél a legértékesebb – összesen 193 országba lehet vele vízum nélkül beutazni. A japánok jó helyezése nem meglepetés, immár ötödik éve van ez így – írja a vg.hu.

 

A lap szerint ez azonban nem jelenti azt, hogy a távol-keleti szigetország lakói élnének is lehetőségükkel, hiszen a közel 126 millió lakosú országban a külügyi tárca statisztikái szerint csak 24 millióan rendelkeztek érvényes útlevéllel 2021 végén. Ráadásul ez a szám hárommillióval kevesebb, mint az egy évvel korábbi. Ennek oka feltehetően a koronavírusjárvány, ami visszafogta az utazásokat, így több milliónyi japán nem újította meg lejáró útlevelét.

 

A Morning Consult tanácsadó cég által még júliusban készített felmérés szerint egyébként a felnőtt japánok 35 százaléka egyáltalán nem szándékozik üdülési, pihenési céllal külföldre utazni. Összehasonlításul: Dél-Koreában ez az arány például 15 százalék. A japán turizmusért felelős ügynökség szerint az elmúlt év első tíz hónapjában kétmillió turista érkezett a távol-keleti államba, ez jócskán elmarad a pandémia előtti 20 milliós szinttől.

 

 hirdetes_810x300  

A Henley által negyedévente készített lista a nemzetközi légiipari szövetség, a IATA adatai alapján készül, a világ 199 országának utazási dokumentumait vetik össze összesen 227 destinációval. Egy másik ismert útlevélindex, amelyet az Arton Capital más módszertan alapján készít, az Egyesült Arab Emírségek útiokmányát tartja a legjobbnak.

 

Mennyit ér a magyar és a szlovák útlevél?

 

Elég sokat! Magyarország a kilencedik helyen áll a Henley-listán, magyar útlevéllel 184 országba utazhatunk vízum nélkül, míg Szlovákia csupán egy hellyel van lejjebb a listán – a szlovák útlevél 183 országba enged vízum nélküli bebocsájtást.

 

A KSH statisztikái szerint tavaly 13,2 ezerszer utaztak a magyarok külföldre, ami jóval elmarad a pandémia előtti, 2019-es 24 ezres számtól. Az átlagos tartózkodási idő két és fél napra csökkent, az utazások során 510 millió forintot költöttek, ami szintén jóval kevesebb, mint a 2019-es csaknem egymilliárd forint. A két legfontosabb célország Ausztria és Szlovákia volt – bár ezekbe az államokba uniós tagságuk miatt értelemszerűen nem szükséges útlevél.

 

 

vg.hu, Körkép.sk

Megosztás:
Címkék: ranglista útlevél

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!