Oroszország, menekültek, brexit és a szabadkereskedelm – röviden ezek voltak a napirendi pontok a csütörtökön kezdődött EU csúcson. Az egyik legfontosabb kérdés Oroszország volt, miután Moszkva több frontot is megnyitott.

 

A csúcsra igyekvő Donald Tusk azt mondta: az Európai Uniónak egyetlen opciót sem szabad elvetnie, nyitva kell hagynia a szankciók lehetőségét is Oroszország ellen a szíriai beavatkozás miatt.

 

Nem vezetnek be új szankciókat, de nem is vonják vissza őket

 

 hirdetes_810x300  

Az Európai Tanács elnöke később a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az EU vezetőinek álláspontja szerint minden orosz aktivitásnak, legyen az légtérsértés, dezinformációs kampány, hekkertámadás, az Unió folyamataiba való beavatkozás, a balkáni szerepvállalás, a maláj gép katasztrófájának esete, egyértelműen mutatják, hogy Oroszország célja az Unió meggyengítése.

 

Az egyelőre az első nap után nem látható, hogy miként akarja kezelni az EU az  “orosz problémát”, annyi azonban körvonalazódik, hogy további szankciók alkalmazására most nem készül.Ahogy az Európai Parlament elnöke Martin Schulz is mondta, jelenleg nem lát arra lehetőséget, hogy újabb szankciókat vezessenek be, de rögtön hozzá is tette, hogy arra sem lát lehetőséget, hogy az eddigi szankciókon enyhítsenek.

 

 

Téma a szabad-kereskedelmi megállapodás

 

Központi kérdés volt a török vízumalku is, amelyről heteken belül egyezségre kellene jutni. A dolgok jelenlegi állása szerint a török vízumot meg akarják adni, de közben a vízummentesség felfüggesztésének lehetőségére hoznának egy új szabályt. Pénteken az uniós vezetők megbeszélést folytatnak majd a folyamatban levő kereskedelmi egyezményekről, és ezen belül az EU és Kanada közötti szabad-kereskedelmi megállapodás -a CETA kérdésről.

 

Sajtóhirek szerint az Europai Unió tagállamai hajlandóak lennének újabb garanciákat adni Vallóniának, hogy a belga tartomány elfogadja az EU-Kanada szabad-kereskedelmi egyezményét. Most nagyköveti szinten tárgyalnak erről, ha megegyeznek, pénteken az állam és kormányfők jóváhagyhatják a döntést.

 

Orbán Szlovákia segítségét kéri

 

Sikerült megakadályozni a kötelező betelepítési kvóták elfogadását, az uniós csúcson nem született Magyarország érdekeivel ellentétes döntés – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Brüsszelben az Európai Unió állam- illetve kormányfőinek tanácskozása után.

 

Brüsszel, 2016. október 20. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor magyar (j), Matteo Renzi olasz (k) és Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök (b) az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójának elsõ napján, 2016. október 20-án. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Botár Gergely
Orbán Viktor Brüsszelben. forrás: MTI

 

A kormányfő sajtóértekezletén tudatta: általában véve is szerette volna levetetni azt a kérdést a napirendről, mert megítélése szerint erről soha nem lesz konszenzus a tagállamok között, ezért nincs értelme napirenden tartani. Mint mondta: ezt nem sikerült elérni, Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök világossá tette, hogy a bizottság nem vonja vissza a javaslatot, így patthelyzet alakult ki.

 

Ennek feloldásáról Szlovákia segítségét kérte Orbán Viktor. A kialakult helyzetről úgy fogalmazott: kicselezték az Európai Tanácsot, mivel a kvóta jogalkotási folyamatában háttérbe szorult. Orbán Viktor “kültelki trükknek” nevezte a nemzetállamok kijátszását, aminek szerinte hosszabb távon több a kára, mint a haszna, ráadásul az Európai Bizottság csapta be a tagállamokat, amelyben a szerződések őreként a leginkább bíznak.

 

Kijelentette: elutasítjuk azoknak a tagállamoknak az érvelését, hogy Magyarország nem szolidáris, amikor elutasítja a menekültek befogadását. Hangoztatta: vannak tagországok, amelyek nem védik kellően a határaikat, pedig azok uniós határok is.

 

hirado.hu , hu.euronews.com
borítókép: politico.eu

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!