Nyitókép: sita

 

Zuzana Čaputová államfő pénteken az Alkotmánybírósághoz fordult a hatásköri törvény miatt. Az államfő kifogásolja, hogy változik az Egészségügyi Ellátást Felügyelő Hivatal (ÚDZS) és a Statisztikai Hivatal (ŠÚ) vezetője kinevezésének és leváltásának módja, továbbá azt, hogy a parlament gyorsított eljárásban fogadta el a törvénymódosítási csomagot. Beadványában azt javasolja, hogy az Alkotmánybíróság a döntése meghozataláig függessze fel a törvény megtámadott rendelkezéseinek hatályba lépését.

 

Az államfő kifogásolja, hogy a két igazgató kinevezése az elnöki hivataltól átkerülne a kormány kizárólagos hatáskörébe. „Az államfő kihagyása a két intézmény igazgatójának kinevezéséből sérti az alkotmányt és a hatalommegosztás elvét” – áll a beadványában, mely szerint mivel legfelsőbb állami intézményekről van szó, ezért az Alkotmánybíróság korábbi döntései szerint kinevezésük az államfő, és nem a kormány hatáskörébe tartozik.

 

„A módosítással a kormány gyakorlatilag korlátlan lehetőséget kapott a két állami szerv számára ‘kellemetlen’ vezetőinek leváltására” – mutatott rá Čaputová, ráadásul a jogszabály a két jelenlegi igazgatóra is vonatkozik, tehát visszamenőleges hatályú rendelkezésről van szó.

 

 hirdetes_810x300  

Az államfőnek az is meggyőződése, hogy nem léteztek törvényi okok a gyorsított parlamenti eljárásra, kellő szakmai vita sem előzte meg a változtatásokat, és a parlament nem tartotta be a jogalkotási folyamat feltételeit.

 

Čaputová nem gondolja, hogy a beadványa veszélyeztetné az idegenforgalmi és sportminisztérium létrehozását, melynek élére pénteken kinevezte Dušan Keketit. Bár a közpénzek felhasználása szempontjából vitathatónak tartja az új minisztériumot, elfogadja, hogy a kormánynak jogában áll ilyen döntést hozni. „Nem látok alkotmánysértést, ezért beadványomban nem emeltem kifogást az új minisztérium ellen” – tette hozzá.

 

A törvény rendelkezik az idegenforgalmi és sportminisztérium létrehozásáról is február 1-jével. Változik továbbá a kettős felhasználású termékekkel, valamint a fegyverekkel és hadiipari termékekkel való kereskedelemre vonatkozó szabályozás is.

 

A parlament december 20-án fogadta el a hatásköri törvényt, majd az államfő vétóját követően január 16-án másodjára is megszavazta.

 

tasr

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!