Szlovákiában már hozzászoktunk ahhoz, hogy a főiskolán, illetve az egyetemen ingyenes képzésben részesülhetünk. Európa- és világszerte azonban éppen az ellenkező trend az uralkodó: a felsőfokú tanulmányok egyre kevesebb országban ingyenesek, s hovatovább egyre drágábbak is.
Nehéz megmondani, hogy 10-15 év múlva milyen lesz nálunk a helyzet, ám a közpénz romló helyzetét figyelembe véve feltételezhetjük, hogy a rendszer minden bizonnyal nem lesz olyan nagylelkű, mint most. Valószínű, hogy a gyerekeinknek már az állami egyetemeken is fizetniük kell majd a titulusért. És nem is keveset!
A felsőoktatás megérett a reformokra, s a legégetőbb probléma, amivel küzd, az a pénzügy. Már most hallatják a hangjukat azok, akik fizetőssé tennék az orvosképzést, mások pedig az összes diák számára bevezetnék tandíjat. Ennek fényében a tandíj bevezetése már csak valamelyik oktatásügyi miniszter asszony vagy miniszter merészségétől fog függeni.
Tehát a városi egyetemi élettel kapcsolatos kiadásokon kívül még a tandíj is megkopaszthatja a szülők pénztárcáját. Attól függetlenül, hogy az egyetemek a jövőben is ingyenesek maradnak-e vagy sem, a diákoknak akkor is szükségük lesz szállásra, ennivalóra, tankönyvekre, közlekedési eszközökre, és nem utolsó sorban zsebpénzre.
Fejlett városok, drága egyetemek
Ha ne adj´ isten a minőségi képzés reményében külföldi egyetemre szeretné küldeni a csemetéjét, akkor relatíve magas költségekkel kell számolnia. Az ok egyszerű. Általában a nívós iskolák fejlett, drága helyeken találhatók, legyen szó Nyugat-Európáról vagy az USA-ról. Ezenkívül nem szabad megfeledkezni az oktatás áráról sem, hiszen a külföldi egyetemek többségében tandíjat kell fizetni.
Elképzelésképpen: Nagy-Britanniában egy évnyi tandíj megközelítőleg 10 000 euró. Az európai diákoknak jelenleg a brit kormány kölcsönzi ezt az összeget, ám a Brexit után a jó világnak minden bizonnyal vége szakad. Az Egyesült Királysában egy diák számára az éves kiadás körülbelül 12 000 euróra rúg, így a hároméves képzés ára könnyen elérheti a 60 000 eurót.
A szlovákiai diákok körében rendkívül népszerűek a holland és belga egyetemek, melyek színvonalas egyetemekkel és jó életminőséggel büszkélkedhetnek. Ezekben az országokban az éves tandíj 1 000 euró körül mozog, a többi szükséges dologra egy év alatt körülbelül 10 000 eurót költhetnek a szülők. Összességében tehát kijelenthetjük, hogy a bakkalaureátusi (Bc.) képzés 33 000 euróba kerül. Talán sokkal prózaibb, ha azt mondjuk: egymillió koronába!
A szomszédos Csehországban egyelőre szintén ingyenes a felsőfokú oktatás, de az elkövetkezendő években a helyzet – Szlovákiához hasonlóan – náluk is megváltozhat, főként a „külföldi“ diákok számára. Amennyiben a gyermekét Prágába vagy Brünnbe szeretné küldeni továbbtanulni, akkor a gyerek éves költségei mintegy 3 400 euróval fogják megtizedelni a pénztárcáját.
Ha azt szeretné, hogy egy Csehországban végzett „bakalárral” gazdagodjon a család, akkor a hároméves képzés alatt 10 000 euróra lesz szüksége, viszont ha egy magisztert, vagy egy mérnököt szeretne maga mellett tudni, akkor megközelítőleg 17 000 eurós kiadással számolhat öt év alatt.

Az amerikai egyetemek extrémnek számítanak
A hazai diákok és szülők számára a legextrémebb esetet az amerikai egyetemek képezik. Egy nívós amerikai egyetem ösztöndíj nélkül egy évre 50–70 ezer euróba kerül, beleértve a mindennapos kiadásokat. Így egy négyéves képzés – ami után a végzős körülbelül egy Bc. szintű titulust kap – 200 000 euróba is kerülhet.
Bárhol is folytatja a gyerek a tanulmányait, természetesen mindenhol lehetősége van arra, hogy a kiadásait különböző ösztöndíjakkal, illetve idénymunkákkal fedezze. Másodsorban azonban jobb felkészülni a rosszabb forgatókönyvre, mintsesm az állam vagy a munkapiac jó helyzetében bízni.
Külföldön mindennapos dolog, hogy a szülők a gyermekük megszületésétől fogva spórolnak a gyermek tanulmányaira. Eljött az idő arra, hogy a szlovákiai szülők is hasonlóképpen kezdjenek el gondolkodni! A hosszútávú spórolás még az alacsonyabb összegek mellett is remek kezdést tud biztosítani a gyerek egyetemi tanulmányainak megkezdéséhez, sőt jobbik esetben az egész tanulmányi költségét fedezheti.
Például a fentebb említett prágai tanulmányhoz szükséges 17 000 euróhoz elég lenne, ha a gyermek kicsi korától kezdődően havonta megspórolnánk neki 40 eurót. Így 18 év alatt összesen 8 640 eurót lehetne megspórolni a gyermek jövendőbeli tanulmányaira.
Nem lehet az államra támaszkodni és abban bízni, hogy az egyetemek továbbra is ingyenesek lesznek. A robotizáció megjelenésével a színvonalas egyetemen szerzett képesítés egyre fontosabb lesz, és ez a trend egyre elterjedtebb lesz.
Aktuality.sk/Körkép.sk
Nyitókép: financialtribune.com
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.