Nyitókép: pcexpres.sk

 

Az alvó ember még éjszaka is a mobiltelefonjához van kötve. Egészen addig, amíg a készülék ezer darabra nem hullik.

 

Csörög, és mi azonnal reagálunk rá. Ha elveszítjük, eluralkodik rajtunk a pánik. Michael Stora pszichoanalitikus szerint a mobiltelefon a plüssjátékhoz hasonlít.

 

 hirdetes_300x300  

„Ahogy a plüssjáték az anyai gyengédséget helyettesíti, úgy a mobiltelefon is a másikkal szembeni kapcsolatot szimbolizálja“

 

– állítja a szakember. Ez a hasonlat lényegében magyarázatot ad arra az érzelmi kapcsolatra, amit az elektronikai kütyünk iránt érzünk.

 

Ez a készülék egész nap szemtanúja annak a kommunikációnak, amit a többi halandóval végzünk telefonálás, SMS-ezés, e-mailezés és a közösségi oldalakon való üzenetváltás közben. A tudatunkból nem tudjuk kizárni, így még éjszaka is emlékeztet rá minket.

 

„Ha valakivel vitáztunk, rossz hírt tudatnak velünk vagy szakítunk a párunkkal, akkor álmodhatunk arról, hogy széttörik a telefonunk. Ez arra a bizonytalan érzelmi állapotra utal, ami a másik személlyel köt össze minket“

 

– teszi hozzá a pszichoanalitikus.

 

Abban az esetben, ha a kommunikáció megérint minket vagy megsebez, az álmot figyelmeztetésnek vehetjük.

 

„A széttörött készülék egyes esetekben azokat a nem éppen egészségesnek mondható kapcsolatokat szimbolizálja, amelyek nyugtalanítanak bennünket“

 

– hangsúlyozta Christiane Riedel terapeuta.

 

Ez a forgatókönyv azonban nem csak a hozzánk közel álló emberek esetében érvényes. Egy ismeretlen ember, akit a közösségi oldalon láttunk, a fényképével is nyugtalanítóvá válhat számunkra.

 

„Egy kéretlen fotót, amelyen egy nemi szerv szerepel, az áldozat megalázónak, sőt erőszakosnak vélhet“

 

– állítja Michael Stora, aki hozzáteszi: „Az érintett személy a traumát a mobillal hozza összefüggésbe, ezért álmodhat arról, hogy földhöz vágja, vagy elkedvtelenedve félredobja azt“.

 

Az okostelefon másik funkciója abban rejlik, hogy képes megjegyezni az összes személyes adatunkat: fotókat, üzeneteket, e-maileket, telefonszámokat és feljegyzéseket.

 

 „Az Amerikai Egyesült Államokban ún. self-objectről beszélnek, vagyis egy olyan tárgyról, ami minket magunkat kibővített változatban mutat be“

 

– mondja Stora.

 

Lélekbe vésve

 

Michael Stora szerint a mobiltelefon valamilyen módon bele van vésve a lelkünkbe, hiszen a történetünkről, örömünkről, félelmeinkről, vágyainkról és frusztrációinkról tanúskodik.

 

 „Amennyiben a nap folyamán késztetést éreztünk egy est megszervezésére, vagy gusztust kaptunk egy csokoládéra, akkor a széttört telefon azt jelzi számunkra, hogy nem igazán hallgatunk az ösztöneinkre“

 

– állítja Christiane Riedel.

 

Lehetséges, hogy az is előfordult velünk, hogy a mobilunk dizájnja, nagy kijelzője, a fényképek minősége vagy a lehetőségek tárháza miatt büszkék voltunk a telefonunkra.

 

„A készülék a saját magunk és mások feletti hatalmat testesíti meg. Örömmel ellenőrizzük, hallgat a szavunkra. Ha álmukban leesik a földre, akkor a hatalmunk gyengül. Az irányítás kicsúszik a kezeink közül, és ez boldogtalanná tesz bennünket“

 

– magyarázza Stora.

 

Azoknál az embereknél, akik a digitális kiégés szindrómájával küzdenek, éppen az ellenkező történik.

 

„A képernyőn keresztüli kapcsolat a többiekkel olyan fesztültségbe és stresszbe hajtja őket, hogy azt kívánják, bárcsak kiesne a mobil a kezükből“

 

– állítja a pszichoanalitikus.

 

 „Az, hogy ez az elképzelés az álmukban konkretizálódik, felszabadítja őket“

 

– vélekedik a terapeuta. És reménykedjünk abban, hogy rá is veszi őket arra, hogy ne függjenek ennyire a készüléktől.

 

SME/Körkép.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!