Együttműködési megállapodást írt alá az állam, a Magyar Olimpiai Bizottság és Budapest főváros önkormányzata a 2024-es budapesti olimpia megrendezésével kapcsolatban.

 

A dokumentum rendelkezik a benyújtandó pályázat intézményrendszeréről: a felállítandó sportolói bizottságról, az olimpiai védnökök testületéről, valamint az olimpiai egyeztető fórumról. Tarlós István főpolgármester a politikai összefogásra hívta fel a figyelmet, s kijelentette, „óvatos optimizmussal” tekint a magyar pályázatra.

 

„Mozgalmas két év következik, 2017 nyarán Budapest lesz a házigazdája a vizes világbajnokságnak, ez pedig nagy próba lesz számunkra, mert a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem sokkal ezután, ősszel, Limában dönt a 2024-es játékok rendezőjéről” – mondta a főpolgármester. Tarlós emlékeztetett rá, hogy a NOB egy éve fogadta el az Agenda 2020 elnevezésű reformcsomagot, támogatva az olcsóbb és megtérülő játékokat, az ideiglenes és elbontható helyszíneket, a több városban történő, akár országhatárokon túlnyúló rendezést.

 

 hirdetes_810x300  

„Ez előnyös a közép-európai városok, elsősorban talán Budapest számára is” – jelentette ki a főpolgármester, aki „pozitív ténynek” nevezte, hogy a budapesti pályázatot a magyar lakosság egyre nagyobb többsége támogatja. Utalt a PriceWaterhouseCoopers nemzetközi tanácsadó cég által készített megvalósíthatósági tanulmányra, amely szerint az olimpiához kapcsolódva a nemzetgazdasági többletjövedelem 2015 és 2030 között 1100 milliárd forintra becsülhető, „ami több az olimpiához szükséges nettó államháztartási befektetés összegénél”.

 

A 2017-es vizes világbajnokságra felépülő új uszoda látványterve (kép: szeretlekmagyarorszag.hu)
A 2017-es vizes világbajnokságra felépülő új uszoda látványterve (kép: szeretlekmagyarorszag.hu)

 

Fürjes Balázs, az olimpiai pályázat vezetője azt mondta, Budapest erős és esélyes pályázó, amelynek az javaslata a NOB számára, hogy vele közösen tegye működővé, váltsa valóra a gazdaságos olimpia reformját, együtt ültessék át a gyakorlatba az Agenda 2020 reformot. Az első magyar és egyben az első közép-európai olimpia lehetőségéről Fürjes azt mondta, hogy Magyarország húszéves fejlődési pályája, illetve az, hogy egy „igazi olimpiai nemzet vagyunk”, adja a pályázat erős alapját. „Ma nem tudunk olimpiát rendezni, de közel 10 év múlva akarunk házigazdák lenni, s akkor pontosan 20 éve leszünk az Európai Unió tagjai, addigra 20 ezer milliárd forint uniós támogatást költünk infrastrukturális fejlesztésekre, tehát akkor a játékoktól függetlenül is eljutunk odáig, hogy meg tudjuk rendezni az olimpiát” – mondta.

 

Létrehozzák a Budapest 2024 sportolói bizottságot, amely aktívan részt vesz a pályázat kidolgozásában, érvényesíti a sportolók szempontjait, s amelynek egyetértése nélkül, összhangban az „athletes first” olimpiai elvével,  nem nyújtanak be pályázatot. A testület elnöke Kovács Ágnes olimpiai bajnok úszó, tiszteletbeli elnöke pedig Kárpáti György háromszoros ötkarikás győztes vízilabdázó, a Nemzet Sportolója lesz. A pályázat majdani elbírálásában kiemelt jelentősége lesz a 2017-es vizes vb-nek és a győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválnak, hiszen közvetlenül ezek után kerül sor a NOB limai kongresszusára.

 

Magyarország a nyári olimpiák történetének 8. legeredményesebb nemzete és az első tizenháromból az egyetlen (az egykori NDK-t kivéve), amely még sosem rendezhetett olimpiát.

 

Az 2024-es olimpia megrendezésére Budapesten kívül három város pályázik. Párizsnak (1900, 1924) és Los Angelesnek (1932, 1984) korábban kétszer nyílt már alkalma megrendezni a sportünnepet, Rómának (1960) pedig egyszer. A magyar főváros az 1920-as olimpia rendezési jogát nyerte el korábban, de az ország első világháborús veresége miatt nemcsak a rendezési jogtól fosztották meg Budapestet, de a magyar sportolókat is kizárták a végül a belgiumi Antwerpenben megrendezett olimpiáról.

 

A Nemzetközi Olimpiai Szövetség 2017. szeptember 15-én, a perui Limában rendezett kongresszusán dönt majd a rendező városról.

 

(Körkép / MTI)

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!