A Magyar Kultúra Napjáról a Kárpát-medence minden térségében megemlékeznek a magyar kötődésű politikai és kulturális szervezetek. Megnéztem az MKP és a Most-Híd pártok facebook-oldalait azzal a céllal, hogy melyik, hogyan emlékezik meg január 22-én erről az eseményről.
Az MKP oldalán ott van Karaffa Attilának – Amikor a Himnusztól libabőrös leszek – című írása, melyben arról vall, hogy nekünk, magyaroknak miért a Himnusz, Kölcsey Ferenc nemzeti éneke a legszebb és legkedvesebb versünk. Ez rendben van így, gondoltam magamban.
Aztán a Most-Híd facebook oldalára kattintottam, és csalódva vettem tudomásul, hogy ennek a pártnak a „polgári víziójába“ nem fért bele a Magyar Kultúra Napjáról való megemlékezés.


Az igazsághoz tartozik, hogy Vörös Péternek, a vegyespárt egyik képviselőjelöltjének volt egy erre vonatkozó rövid bejegyzése az egyik közösségi portálon.
De miért is tenne ilyet ez a párt? Bugár Béla a Facebookon már tavaly is figyelmen kívül hagyta az augusztus 20-i nemzeti ünnepet! Helyette viszont megnyilvánult Csehszlovákia megszállásáról. Kizárólag szlovákul!

Viszont teljesen érthető ez a fajta magatartás egy vegyespárttól. Nem azonosulhat a magyar kultúrával, nem lelkendezhet a magyar történelem dicsőséges eseményeinek ünnepnapjain, emléknapjain, mert gondolnia kell a másik félre, arra, hogy mennyi támogatót vesztítene el ezáltal a túloldalon. Amit persze nem szeretne közvetlenül a parlamenti választások előtt!
Üzletel a magyar kultúrával és történelemmel
És persze gondolni kell a párt vezetőségében helyet foglaló szlovákokra is. Üzletel a magyar kultúrával és történelemmel! Ez viszont így egy elég skizofrén állapot, mert hiába hangoztatja a felvidéki magyarsághoz (is) tartozónak magát, ha nem tud együtt ünnepelni velünk, ha nem képes nyilvánosan azonosulni emléknapjainkkal.
Bizonyára örömmel tölti el az a tény, hogy a szlovákiai parlamenti választásokra tíz nappal március 15. előtt kerül sor, mivel a negyvennyolcas megemlékezéseken való aktív részvétel odaátról vinne el a párttól szavazatokat, a túlzott passzivitás pedig a magyar szavazókat bizonytalanítana el.
A Most-Híd elnöke már tavaly az 1848-49-es forradalomra való megemlékezés alkalmából Királyhelmecen tartott beszédében is azt hangsúlyozta, hogy „csak úgy lehetséges felemelkedésünk, ha szabadságunkat nem adjuk fel, ha megteremtjük a valós egyenlőséget ember és ember közt, és ha a testvériség ápolásával megerősítjük helyünket Európában“ (kiemelés tőlem).
Menekülés a magyar megemlékezések elől
Érezhető is a pártban egyfajta menekülés a kokárdák és a magyar vonatkozású megemlékezések világából, és közelítés a multikulturális értékvilághoz, a mássághoz, amit felvállava (lásd a vegyespárt véleményét migránskérdésben) ki lehet bújni az összmagyar kulturális és történelmi értékek képviseletéből. Központilag mindenképp!
A jeles magyar ünnepek megemlékezéseit tudatosan a regionális és helyi szintre száműzte, amelyek nem kapnak olyan széleskörű nyilvánosságot, így a szlovákság sem értesül róluk. Csak így taktikázva lehet a képmutató pártelnök a közvéleménykutatások szerint a legmegbízhatóbb szlovák ellenzéki politikus, és kétoldalú pártja pedig egyelőre biztos befutó helyen a szlovák parlamentbe vezető úton.
Viszont itt az ideje, hogy több mint ötéves szünetet követően legyen a felvidéki magyarságnak magyar képviselete a szlovák parlamentben!
Száraz Dénes
Megosztás:
Címkék: A magyar kultúra napja Bugár Béla ellenzéki politikus felvidéki magyarság Főoldal Himnusz Karaffa Attila képmutatás kokárda magyar kultúra magyar megemlékezések magyar ünnepek MKP Most-Híd parlamenti választások vegyespárt vélemény véleménycikk Vörös Péter
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kommentek
Kommentek
kovacs.krisztina
2016. jan. 22. 22:10És ez a "magyar képviselet" majd fogja énekelni a magyar himnuszt a szlovák parlamentben? (már ha hat év után bejut egyáltalán)
A kommenteket lezártuk.