Megszűnik közel 50 éves működés után az Európai Unió (EU) cukortermelésének szabályozására szolgáló kvótarendszer szeptember 30-án, szombaton – közölte az Európai Bizottság.

 

Az uniós bizottság szerint a cukorkvóta kivezetésével lehetővé válik a termelők számára, hogy a termelést a valós kereskedelmi lehetőségekhez szabják, és kiaknázzák az új exportpiacok lehetőségeit.

 

Phil Hogan, a mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős uniós biztos kijelentette, hogy  jelentősen csökkennek a piaci szereplőkre, a termelőkre és a kereskedőkre nehezedő adminisztratív terhek is.

 

 hirdetes_810x300  

Hogan emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság a kvótarendszer megszüntetésének előkészítéseként javította a cukorpiac átláthatóságát.

 

Az Európai Unió közös agrárpolitikája (KAP) számos intézkedést tesz lehetővé az uniós cukorágazat megsegítésére a piacon keletkező váratlan zavarok esetére. Az uniós bizottságnak lehetősége van közbelépni az árak hirtelen emelkedését vagy zuhanását eredményező, súlyos piaci válságok esetén az uniós behozatali védővám, illetve magántárolási és egyéb válságintézkedések bevezetése révén – ismerteti közleményében az uniós bizottság.

 

Az EU globális piacvezető a cukorrépa-termelésében, a világ termelésének mintegy 50 százalékát adva. A cukorrépa ugyanakkor a világ cukortermelésének mindössze 20 százalékát teszi ki, a fennmaradó hányadot cukornádból nyerik ki. Az uniós cukorrépa-termelés nagy része Európa északi felében koncentrálódik, ahol a klíma alkalmasabb a növény termesztésére.

 

A Szlovákiára megszabott cukorkvóta nagysága 120 ezer tonna volt, ennyit állíthattak elő évente az országban működő cukorgyárak. A dolog érdekessége, hogy a szlovák belföldi piaci kereslet nagyjából 200 ezer tonnára tehető, a különbözetet importból kellett biztosítanunk. Az intézkedés miatt több cukorgyár bezárta kapuit, többek között a dunaszerdahelyi is. Szakértők szerint a cukorkvóták eltörlésével még nem térnek vissza a cukorgyárak Szlovákiába, inkább a nagy cukortermelő országok (Franciaország, Németország, Lengyelország) profitálnak majd az új helyzetből.

 

Így vált a földművelő Felvidékből száz év alatt iparosodott Szlovákia

 

MTI, Körkép.sk

Nyitókép: europarl.europa.eu

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!