A CERN egykori vezetője: A világűrben nem vagyunk egyedül, de az intelligens Földön kívüli élettel kevés az esélyünk találkozni - Körkép.sk
Ervin
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

A CERN egykori vezetője: A világűrben nem vagyunk egyedül, de az intelligens Földön kívüli élettel kevés az esélyünk találkozni

2020. júl. 08. 09:50

Nyitókép: DenníkN/B.S. archívuma

 

A tudósok a múlt hónapban kiszámították, hogy a galaxisunkban 36 fejlett civilizáció létezhet. Hogyan lehet ilyesmit elméletileg felbecsülni?

 

Az, hogy miként jutottak el a 36-os számhoz, érdekes. Úgy gondolom, hogy ez a szám éppen úgy lehetett volna kettő vagy akár száz is. Ez nem egy pontos becslés. Viszont egy fontos dolgot árul el arról, hogy az intelligens élet nagyon értékes a világűrben.

 

 hirdetes_300x300  

Tehát a 36 kevés?

 

A galaxisunkban kétszázmilliárd csillag van és mindnek megvan a saját bolygója. Ezen kívül a világűrben további ezer milliárd galaxis van. Ehhez képest a 36 nagyon kevés. Másrészt én az ún. pánspermia elméletet képviselem, mely szerint az élet nem a Földön keletkezett, hanem a világűrbéli üstökösökből és meteoritokból.

 

Valószínűleg nem úgy nézett ki, mint A kis hercegből származó illusztráció…

 

Nem, most egy primitív életről beszélünk. De úgy gondolom, hogy a naprendszerünkben lévő égitesteken is van élet.

 

Hol lehet még ilyen típusú élet?

 

Például a Jupiter és a Szaturnusz holdjain, ahol nagyon mély óceánok és vulkanikus tevékenységek vannak. Ismert tény, hogy a mi óceánjainkban is vannak olyan élőlények, amelyek csak az óceáni közegben élnek. Tehát el tudom képzelni, hogy máshol is létezhetnek ilyen élőlények. Az ilyen egyszerű élet elterjedt a világűrben, viszont az intelligens életnek nagyon bonyolult feltételekre van szüksége ahhoz, hogy tovább tudjon fejlődni. Mi például három milliárd éven keresztül fejlődtünk ezekből a primitív élőlényekből. (…)

 

Ön mit ért az intelligens élet alatt?

 

Nálunk, a Földön az embereket értem alatt. Viszont más társadalmakban is létezik egy bizonyos típusú intelligencia. Például a méhek és a hangyák nagyon szépen együtt tudnak dolgozni. Megváltoztatni és kiépíteni valamit azonban nem tudnak. Mi, emberek képesek vagyunk városokat építeni, gépeken repülni stb., amelyekre más élőlények nem képesek.

 

Hogyan lehet elméleti számításokat végezni arról, hogy a világűrben valóban előfordul-e élet, illetve lehet-e ilyesmiben hinni?

 

Remélem a szerzők megbocsátják nekem, de én ezt egy játékhoz hasonlítanám. Fontos, hogy rámutattak arra, hogy milyen kevés van ebből az életből, viszont konkrét számokkal előhozakodni, különös. A bolygók alapján meg tudjuk saccolni a számukat, csakhogy a galaxisunkban több mint ötezret találtunk és további jelöltek is vannak. Sokuk azonban teljesen alkalmatlan az életre.

 

Denník N, Slovák, ktorý šéfoval v CERN-e: Vo vesmíre nie sme sami, ale inteligentný mimozemský život asi nemáme šancu stretnúť

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

Nem érkezett még komment. Legyen az öné az első!

Szóljon hozzá!

Kövessen minket