Ivan Mikloš: Ezért nem politikai párt a Smer - Körkép.sk
Ervin
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

Ivan Mikloš: Ezért nem politikai párt a Smer

2019. dec. 03. 22:02

Nyitókép: TASR

 

A szerző egykori pénzügyminiszter, jelenleg az ukrajnai reformokat támogató stratégiai csoport vezetője, valamint a közgazdasági MESA 10 think-tank elnöke.

 

Már régóta állítom, hogy a Smer-SD nem politikai párt, hanem egy bűnszervezet, amit azzal a céllal alapítottak, hogy megszerezze a politikai hatalmat és fokozatosan szétlopja a közforrásokat. Ez a „politikai párt“ kisebb szünettel már 2006 óta hatalmon van, ami azt jelenti, hogy az elmúlt 13,5 évből 12-őt hatalmi pozícióban töltött.

 

 hirdetes_300x300  

A fiatalabbaknak, a feledékenyeknek vagy a múltban a politika iránt nem érdeklődőknek úgy tűnhet, hogy a napjainkban felszínre kerülő információk újak, és valójában Kočner hang- és videofelvételeivel kerülnek napvilágra azok a bizonyítékok, amelyek ennek a szervezetnek és vitathatatlan irányítójának, Robert Ficonak a tetteit, motivációit is jellemét leplezik le.

 

Természetesen ez nem így van, ugyanis információkból, tényekből és bizonyítékokból már ennek a hidrának a basáskodása idején is rengeteg volt. (…)

 

A Tipos-ügy

 

Vegyük példának azt a három ügyet, amelyek az utóbbi hetekben újra a köztudatba kerülte – a Tipos és az emissziós kvóták Počiatekkel és Trnkával a főszerepben, valamint az autópályadíj az Állami Számvevőszék ellenőrzésének eredménye miatt.

 

Az összes említett ügy az első Fico-kormány idején, 2006 és 2010 között történt, amikor Fico Slotával és Mačiarral együtt kormányzott. (…)

 

(…)

 

Nagyon sokat írnak ezekről az ügyekről, de mivel az írások többsége nem egyértelmű, ezért röviden összefoglalom. 2008-ban a Legfelsőbb Bíróság úgy döntött, hogy a Tiposnak kétmilliárd koronát (66,4 millió euró) kell kifizetnie Radovan Vítek (közel állt a J&T pénzügyi csoporthoz) cseh vállalkozónak a Športka Tiposszal szembeni követeléseiért.

 

Počiatek azonnal kifizettek Víteknek (Lemikon vállalat) az összeg első részét, vagyis az 500 millió koronát (16,6 millió euró), s mindeközben eszébe sem jutott igénybe a főügyész rendkívüli felülvizsgálatának lehetőségét. (…)

 

Sőt, az összeg kifizetését Počiatek eltitkolta, így az ügy csak a cseh médiának köszönhetően került napvilágra. (…)

 

Počiatekben volt annyi arcátlanság, hogy a Tipos-ügyet megpróbálta rám kenni, Fico pedig hű társnak bizonyult ebben. Szerintük az volt a hibám, hogy 2006-ban pénzügyminiszterként elutasítottam a peren kívüli megállapodást és azt, hogy az előző tulajdonos 200 millió koronás követelését kifizessük. Állítólag 1,8 milliárd koronát spórolhattunk volna, ha nem lettem volna önfejű.

 

A probléma azonban ott gyökerezett, hogy az elejétől kezdve az egész követelés fiktív volt. (…) 2015-ben a Legfelsőbb Bíróság megerősítette, hogy a követelések alaptalanok voltak, a Tiposnak semmit sem kellett volna kifizetnie a Lemikonnak (Víteknek), csakhogy a pénz már végérvényesen elveszett, illetve szétosztották.

 

Az autópályadíj-ügy

 

Hasonlóan arcátlan csalás volt az autópályadíjra kiírt verseny. Az elismert, tapasztalt, olcsó ajánlattal rendelkező nemzetközi cégeket kizárták a versenyből, s a végén csak egy győztes maradt – a mečiari privatizőrökből álló Poór, Fiľa és a J&T pénzügyi csoport.

 

Mivel a versenybizottságban ott voltak az embereik, ezért az ő ajánlatuk nyert, holott az volt a legdrágább. A kínálatuk 6,5 milliárd koronával volt drágább a kizárt ajánlatok legolcsóbbikánál.

 

(…)

 

2009-ben az SDKÚ-DS-ben létrehoztunk egy speciális oldalt, ahol az első Fico-kormány 45 legnagyobb korrupciós ügyét dokumentáltuk, és kiszámítottuk, hogy az első Fico-kormány három éve alatt Szlovákia 3 milliárd eurótól esett el (88,4 milliárd korona).

 

(…)

 

És itt csak a koalíciós kormány első három évéről beszélünk. El tudják képzelni, hogyan nézhetett ki a helyzet 2012 és 2016 között, amikor ez a bűnszervezet egyedül kormányzott? Amikor a Slota-féle lopási módszerek nagy csodálója, Počiatek közlekedésügyi miniszterként a több tízmillió eurós infrastruktúrás projekteket igazgatta?

 

Miféle szabad kézről van itt szó?

 

Peter Pellegrini kormányfő a Počiatek–Trnka videóval kapcsolatban annyit mondott, hogy az ügyészségnek és a rendőrségnek is szabad keze van az ügyben.

 

Attól tartok, hogy ez nem így van, hiszen a fentebb említett ügyek már évek óta ismertek, mégsem történik semmi.

 

Maga a videó is hosszú hónapok óta a rendőrség és az ügyészség kezében van, mégse Trnkával, Počiatekkel, Slotával, Bödörrel és Balciarral foglalkoznak, hanem láss csodát, Naďgyal.

 

Amennyiben a rendőrség és az ügyészség egyszer valóban szabad kezet kap, akkor Pellegrini főnöke és vezére teljesen más típusú állami testőrséget fog élvezni, mint most.

 

Sme.sk, Prečo Smer nie je politická strana (píše Ivan Mikloš)

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

Zempléni Péter
2019. dec. 05. 05:19

De mióta ők vannak azóta harmónikus a szlovák- magyar viszony! Zsák a foltját megtalálta.

Szóljon hozzá!

Kövessen minket