Laky Zoltán: Már nem üzlet a kultúrharc: véget érhet a Netflix woke korszaka - Körkép.sk
Valéria
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

Laky Zoltán: Már nem üzlet a kultúrharc: véget érhet a Netflix woke korszaka

2022. jún. 01. 14:15

Nyitókép: Elise Amendola/AP

 

Története során először veszít előfizetőket a Netflix – a jobboldali narratíva szerint azért, mert túltolta a progresszív érzékenyítést. Ez féligazság: a streamingszolgáltató semmivel sem „woke-abb”, mint versenytársai, és a transzfóbiával vádolt humoristák – például a napokban Ricky Gervais – fellépései miatt a baloldalnak sem a kedvence. Sőt: a Netflix lehet az első nagy szórakoztatóipari cég, amely látványosan beint a baloldali identitáspolitikának. Mivel a cég hazánkban is piacvezető, a téma itthon is relevánsabb, mint a kormányoldal által előszeretettel importált amerikai kultúrharc legtöbb szelete.

 

(…)

 

„Go woke, go broke”

 hirdetes_300x300  

 

A vállalat évek óta közéleti viták kereszttüzében áll. A hazai sajtó többször is hírt adott arról, hogy keresztény aktivisták a Jézust Krisztust kigúnyoló tartalmak törlésére indítottak petíciót, de arról is, amikor nagynevű angolszász humoristák – három éve és tavaly az afroamerikai Dave Chappelle, a napokban pedig a brit Ricky Gervais – standup műsorait LMBTQ-szervezetek vádolták meg transzfóbiával.

 

Előbbiek részben sikerrel jártak: a Jézus első megkísértése című, Krisztust homoszexuálisként ábrázoló brazil paródiát a szolgáltató több országban, így Magyarországon is levette kínálatából. Utóbbi esetben nem – a Netflix kitartott Chapelle mellett, még úgy is, hogy LMBTQ-párti alkalmazottai tüntettek ellene. (…)

 

Amiért most magasabb hőfokra izzott a vita, az a Netflix mélyrepülése: a cég részvényárfolyama az elmúlt hónapokban összeomlott, piaci kapitalizációja több mint 50 milliárd dollárral csökkent. A globális jobboldal ezt látván igazolva látta évek óta hangoztatott kritikáját: „go woke, go broke”, vagyis told túl a progresszív érzékenyítést, és csődbe mész.

 

Az első negyedévében a Netflix története során először veszített több előfizetőt, mint amennyi új jött, szám szerint 200 ezret a 221 millióból. A csökkenés közvetlen oka, hogy sok más nyugati céghez hasonlóan kivonult az orosz piacról, ami 700 ezres mínuszt jelent, az Ukrajna elleni invázió nélkül tehát még növekedett is volna félmillióval az előfizetői tábor. (…)

 

Az eredmény: példátlan tőzsdei zuhanás. És Elon Musk kommentje a „woke elmevírusról”. A kritikusoknak részben igazuk van: a Netflix az elmúlt években erőteljesen tolta a szélsőségesen progresszív tartalmat: a feminista nyomulást, az LMBTQ-karaktereket, a faji szempontból sokszínű szereplőgárdákat, a kapitalizmuskritikát.

 

(…)

 

És akkor a valódi okokról

 

(…)

 

Valószínűbb, hogy a Netflix hanyatlásának legfőbb oka a konkurencia maga. A vállalat tíz éve úttörőként honosította meg a sorozatok és filmek fogyasztásának új, a lineáris televíziózást felváltó modelljét. És mivel az emberek élvezték, hogy egyetlen, csekély havi előfizetési díjért cserébe akkor nézik meg a választott műsorokat, amikor akarják, ráadásul teljesen reklámmentesen, gyors növekedésnek indult, és lassan az online kalózkodást is visszaszorította. Némi fáziskéséssel ugyan, de Magyarországon is.

 

(…)

 

Csakhogy a Netflix annyira sikeres lett, hogy a hagyományos médiaszereplők is megirigyelték, és az elmúlt években sorra indították el saját streaming felületeiket. Az Amazon Prime Video és az HBO Max mellett ott van ma már az Apple TV+, a Disney pedig öt platformmal is rendelkezik, köztük a Magyarországon júniusban elinduló Disney+-szal és a Huluval. És ezek csak a legnagyobb nevek a sok tucatból, amelyek beleettek a Netflix tortájába.

 

(…)

 

Hozzájárul a Netflix bajaihoz az is, hogy 221 millió előfizetője mellett még 100 millió háztartás van, amely „potyautasként”, családtagok, barátok által megosztott jelszóval nézi a tartalmakat. Ez már régóta probléma, de a cég halogatta a megoldást, hiszen a jelszómegosztás elleni fellépés garantáltan népszerűtlen lesz, ráadásul a COVID miatti két év otthon ülés mesterségesen magasan tartotta a nézettséget, és elodázta, hogy előbb felszínre kerüljön a kifáradás.

 

Felülni a woke-ellenes hullámra

 

A problémák gyökerei tehát sokrétűek; több sebből vérzik a narratíva, hogy a woke elmevírus okozná a cég hanyatlását. Viszont ha már kialakult ez a kép, kiváló alkalmat nyújt arra a menedzsmentnek, hogy erre fogja bajait, és egy jól kommunikált irányváltással azt üzenje a befektetőknek, hogy leszűrte a tanulságokat, „megjavult”, és újra növekedni fog.

 

Az elmúlt hetekben már ennek lehettünk tanúi. A legnagyobb port Ricky Gervais standupja verte fel, amelyben a brit komikus az újfajta nőkön köszörüli a nyelvét – „tudják, azokon, akiknek az unalmas, régimódi nőkkel szemben szakálluk és péniszük van. És ezért használhatják a női mosdókat is. Akik pedig nem értik, hogy miért, győződjenek csak meg róla, hogy tényleg nőkről van szó – elég ránézni a személyes névmásaikra!”

 

A transzkritika mellett előkerül az AIDS is, de az egész műsor a politikai korrektség és eltörléskultúra elleni kiállás. A standupot Gervais korábban rögzítette, de a Netflix több hónapig ült rajta, és csak most mutatta be. Hivatalosan a COVID miatt csúszott, pletykák szerint az anti-woke tartalom miatt nem merték műsorra tűzni – most viszont pont ezért jött kapóra a jobboldali bírálatok kereszttüzében. És ez még nem volt elég: a Netflix a napokban frissítette a vállalati kultúrára vonatkozó iránymutatását, amelyben megüzente alkalmazottainak: ha sértőnek találják a platform bizonyos tartalmait, le is út, fel is út.

 

(…)

 

Fordulópont Hollywoodban?

 

(…)

 

A Washington Post szerint az egész „woke kapitalizmus” megkérdőjeleződött. Az elmúlt évtizedben a nagyvállalatok – a szórakoztatóiparral az élen – követték a balra tolódó (sokak szerint egyenesen megőrülő) amerikai baloldalt. A lap szerint emögött nem ördögi világösszeesküvés, hanem üzleti számítás állt: kifizetődő volt kiszolgálni a képzettebb, fizetőképesebb progresszív értelmiségi réteg ízlését.

 

Csakhogy mára annyira kilengett az inga, hogy a középen álló tömegek nem tudják tartani a lépést a baloldali identitáspolitika vadhajtásaival, így egyre kevésbé jó üzlet a woke. (…)

 

A következő évek izgalmas kérdése lesz, hogy ezek a még csak csírájukban létező kezdeményezések képesek lesznek-e megközelíteni a régi mamutokat, vagy utóbbiak szállnak le a progresszív vonatról.

 

VálaszOnline.hu, Laky Zoltán: Már nem üzlet a kultúrharc: véget érhet a Netflix woke korszaka

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

Almassy
2022. jún. 02. 08:27

Szerintem ez a cikk inkább szerecsen-mosdatás. Upsz, afro-afrikai mosdatás...(bocsi). A Netflix és jelenlegi vezetői nem a szélbal(demokrata) woke-kapitalizmus követője (jóhogynem azt írta a cikkíró, hogy áldozata), hanem maga a woke-kapitalizmus táplálója. Remélem úgy járnak mint a Disney Floridában...

Szóljon hozzá!

Kövessen minket