Marek Vagovič: Fico kiadatása – Miért kell vizsgálati fogságba helyezni a Smer elnökét - Körkép.sk
Zita
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

Marek Vagovič: Fico kiadatása – Miért kell vizsgálati fogságba helyezni a Smer elnökét

2022. máj. 02. 19:31

Nyitókép: SITA/Branislav Bibel

 

A színfalak mögött már csaknem egy éve téma volt, hogy a rendőrség büntetőeljárást indít a háromszoros kormányfő és az egykori belügyminiszter ellen. Ennek a kommentárnak a szerzője nagyjából akkor tett közzé cikksorozatot az ún. bűnbánók vallomásairól.

 

Ľudovít Makó, Bernard Slobodník és František Imrecze is tanúskodott a kormányhivatalban és a belügyminisztériumban zajló konspirációs találkozókról, ahol kényes információkat adtak át Robert Ficonak és Robert Kaliňáknak.

 

Konkrétan a Smer politikai ellenfeleiről – elsősorban Andrej Kiska volt államfőről és Igor Matovič ellenzéki politikusról –, akik veszélyeztették a „mi embereink“ büntetlenségét.

 hirdetes_300x300  

 

Fico és Kaliňák a továbbiakban ezeket az információkat felhasználta a politikai harcokhoz, miközben volt egy előnyük – Kiska és Matovič adóbűncselekményei valósak voltak, így egy percet sem tétováztak az adótitok megszegésével és a jogkörükkel való visszaéléssel.

 

Hiperaktív Fico

 

Annak ellenére, hogy az említett bűnbánók vallomásai elégnek bizonyultak a Fico és Kaliňák elleni vádemeléshez, egy év alatt látszólag nem történt semmi. Valójában azonban nagyon sok minden történt, erről tanúskodik a Smer elnökének váratlan hiperaktivitása is.

 

Fico megértette, hogy szorul a hurok, ezért frontális ellentámadást indított a bűnbánók, a NAKA nyomozói, a Speciális Ügyészi Hivatal ügyészei és a Specializált Büntetőbíróság bírái ellen. Egy nap sem telt el úgy, hogy ne a Matovič-kormány politikai foglyaiként beszélt volna Norbert Bödörről, Tibor Gašprról vagy Dušan Kováčikról. A háttérben a gestapos kabátokkal, mint a feltörekvő fasizmus szimbólumaival.

 

Annak ellenére, hogy nem állt rendelkezésére semmilyen kézzel fogható bizonyíték, az érzelmekkel való zsonglőrködésének hála a nyilvánosság egy részét sikerült is meggyőznie arról, hogy Matovič, Heger és Čaputová bosszút forralnak annak érdekében, hogy őt, mint ellenfelet, eltávolítsák a politikai játszótérről.

 

Váratlan csapás

 

Természetesen a bűnüldöző szervek politikailag elkötelezett – és elfogult – képviselőivel együttműködve, akik állítólag manipulálják a mérgező ügyek kulcsfontosságú tanúinak vallomásait.

 

Fico, Kaliňák és a Smer politikai vezetői már legalább egy éve azon dolgoztak, hogy felkészítsék a sajátjaikat a súlyos bűncselekmények miatti vádemelésekre. Ennek ellenére még az újságírók – akik a munkájukból kifolyólag több információval rendelkeznek – is szkeptikusak voltak.

 

Szinte heti szinten ciklikusan terjedtek az éterben a garantált „információk“ arról, hogy a rendőrség meg fogja vádolni Ficot és Kaliňákot. Utoljára április elején azzal, hogy mindez már csak idő kérdése. És az utolsó előrejelzés valóban beteljesült.

 

Még az újságírók sem sejtették, hogy pontosan mikor fog bekövetkezni – azt meg aztán végképp nem feltételezték, hogy Ficot és Kaliňákot úgy fogják megvádolni, mint annak a bűnszervezetnek a részét, amely a Tisztítótűz-ügy tetőépítményét képezi.

 

Noro és Tibor

 

Ez azt az esetet jelenti, ahol Norbert Bödör oligarcha és Tibor Gašpar egykori rendőrfőkapitány játszották a főszerepet. Éppen ők voltak azok, akik egyfajta váltókarként működtek a „szürke zóna” és az állam politikai vezetése között.

 

A teendőjük azon vállalkozókra összpontosított, akiknek valós vagy kitalált problémáik voltak a törvénnyel. Nemritkán közel álltak a Smerhez (Široký), ezért Bödör Gašparral együtt sérthetetlenséget biztosított számukra.

 

A gyakorlatban ez úgy működött, hogy elsimították a „prúszereiket“ – vagy a büntetőeljárások leállításával, vagy a letartóztatás helyett kihallgatással. Semmilyen ajtóberúgás, házkutatás vagy erődemonstráció.

 

Ebben Bödörnek, Gašparnak és a csoportjaik tagjainak szabad kezük volt, és anyagilag még profitáltak is belőle. Elégtételként Fico és Kaliňák elképzeléseit/kéréseit teljesítették, akiknek kompromittáló információkat adtak át Kiskáról és Matovičról.

 

Öt tanú

 

A nyomozók mindezt legalább öt, a rendszerből származó releváns tanú vallomásával dokumentálták. Makóval, Slobodníkkal és Imreczevel együtt hasonló szellemben vallott Daniel Čech és Tomáš Rajecký is.

 

Ehhez még hozzátették Kočner Threemájának részletes elemzését, amelyből egyértelműen kiderül, hogy ki volt a Főnök. Az idő múlásával kiderült, hogy helyénvaló volt a türelem, hiszen egy év után sokkal erősebb a bizonyítási helyzet.

 

Mindezek ellenére nem csak az újságírók körében terjednek olyan hangok, miszerint a jogkörrel való visszaélés és az adótitok megsértése lehetséges, de hogy Fico és Kaliňák bűnszervezetet hozott létre és működtetett, az már biztosan nem.

 

Más szóval, a bíróságon ilyen minősítés nem állja meg a helyét. A szervezett bűnözés forradalom utáni történetében viszont több olyan eset is előfordult, amikor a bizonyítási helyzet egy nagyságrenddel gyengébb volt, mint a Smer csúcspolitikusainak esetében.

 

Füstölgő fegyvercső

 

Valamikor egy bűnbánó tanúvallomása is elég volt, aki az egész maffiacsoport bűntetteit felfedte – a gyilkosságot is beleértve. A szkeptikus nyilvánosság egy része Fico és Kaliňák esetében azonban füstölgő fegyvercsőre vár.

 

Vagyis arra, hogy a Smer vezetőit korrupcióval vádolják meg, közvetlenül tetten érve őket. Csakhogy az ő világukban ez nem így működött, a piszkos (üzleti) műveletekre megvoltak az embereik. Például Bödör Gašparral és a Tisztítótűz-ügyből ismert banda. A társadalmat Fico és Kaliňák vizsgálati fogságba kerülésének kérdése is megosztja. Míg utóbbi esetében alapvető egyetértés van abban, hogy a volt belügyminiszter már most rács mögé való, addig a volt miniszterelnök esete már sokkal kétségesebb.

 

Igen, Kaliňák esetében sokkal meggyőzőbb bizonyítékok állnak rendelkezésre arról, hogy átlépte a határt – amit összehasonlíthatatlanul gyakrabban csinált. Viszont sem ő, sem Fico nem lett volna olyan sokáig hatalmon, ha Bödör és Gašpar nem tartják a hátukat.

 

Így se, úgy se

 

Elméleti síkon az őrizetbe vétel nem a büntetést helyettesíti. De mi a garancia arra, hogy Kaliňák mellett Fico sem fogja befolyásolni a büntetőeljárást? Nemcsak közvetlenül (sajtótájékoztatók), hanem rejtett formában is (küldöttek)?

 

Slobodník és Makó is a fenyegetések célpontjává vált. Senki nem állítja, hogy személy szerint Fico áll mögöttük, de a vallomásaik megnehezítik a Tisztítótűz-ügy döntéshozóinak életét.

 

Amikor a rendőrség nem cselekedett, olyan bírálat érte őket, hogy félnek fellépni a politikailag magas pozíciójú személyek ellen. Amikor elkezdett cselekedni, akkor meg minden oldalról azt a bírálatot kapja, hogy túl sokat enged meg magának. Senki sem próféta a saját hazájában.

 

A volt kormányfő és az egykori belügyminiszter bűnszervezetben való részvétellel való megvádolása nem csak európai szinten mérve precedens. Mintha elfelejtettük volna, hogy milyen országban éltünk a Kuciak-gyilkosság előtt.

 

Ennek az eredménye attól is függ majd, hogy a mi embereink rendszer kulcsfontosságú szereplői, Bödör és Gašpar elkezdenek-e beszélni.

 

Postoj.sk, Marek Vagovič: Vydanie Fica/Prečo treba lídra Smeru stíhať väzobne

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

Nem érkezett még komment. Legyen az öné az első!

Szóljon hozzá!

Kövessen minket