Schmidt Mária: Az itt élő népeknek kellene megoldásra jutni, mert ez a mi bőrünkre megy - Körkép.sk
Zita
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

Schmidt Mária: Az itt élő népeknek kellene megoldásra jutni, mert ez a mi bőrünkre megy

2022. febr. 23. 19:53

Az oroszok is tele vannak sérelemmel, az ukránok is tele vannak sérelemmel, ez nem jó tanácsadó egyiküknek sem. És sajnos sokan vannak, akik vájkálnak ezekben a sebekben.

 

(…)

 

Most úgy tűnik, hogy az oroszok elhatározták, kiélesítik a konfliktust. Egyelőre nem tudjuk, hogy meddig mennek el. Azt sem tudjuk, hogy hogyan fog erre a nyugati világ és mindenekelőtt az Amerikai Egyesült Államok reagálni. Az látszik a legvalószínűbb indoknak, hogy Oroszország úgy érzi, az Amerikai Egyesült Államok vezette világban az Amerikai Egyesült Államok helyzete megrendült és ezt most a saját pozíciójának a javítására ki tudja használni. Ez egy vabank, majd meglátjuk, hogy mi lesz belőle. Mindenesetre az nekünk nagyon rossz, hogy háborús veszély van abban a szomszédos országban, ahol jelentős magyar kisebbség is él. A térség stabilitása megrendült.

 

 hirdetes_300x300  

(…)

 

Ha ezt a konfliktust rövidre lehet zárni, és még mindig nem adtam fel a reményt, hogy ez így lesz, akkor az európai vezetőknek most már tényleg komolyan el kell gondolkodni azon, hogy saját védelmi képességet alakítsanak ki, a NATO mellé rendelve, ami ad valamilyen manőverezési képességet Európának. A kontinens alárendelt szerepét bizonyítja, hogy nem tud önállóan a tárgyalóasztalhoz ülni. Ha megegyezés lesz az Egyesült Államok és Oroszország között, annak Kína is és Európa is alanya, és nem résztvevő partnere lesz.

 

(…)

Az a vizuális kép, amit sugárzott az orosz állami televízió, ahogy ott ült, ahogy be volt rendezve az egész az elmúlt hetekben folytatott tárgyalásain, az a hatalmas asztal, azok a kulisszák, mind-mind az orosz birodalom nagyszabású voltát, a jelentőségét húzzák alá. Önmagát a birodalmi múlt folytatójának tételezi, és nyilvánvalóan az az ambíciója, hogy mire a visszavonulása napirendre kerül, addigra úgy vonuljon be az orosz történelembe, mint az a vezető, aki megpróbálta ezt a nagyhatalmat méltó helyére visszaállítani. Szerintem ez lebeg a szeme előtt.

 

De melyik birodalmi múlt? A cári birodalmi múlt? A Szovjetunió birodalmi múltja?

 

A cári birodalmi múltról van itt szó, azért is ostorozta a bolsevikokat, Lenint és a többieket, mert arra utalt, hogy részben Lenin volt, aki ezt az Ukrajna-dolgot egyáltalán támogatta, ahogy a Krím-félszigetet is Hruscsov ajándékozta el. A cári birodalom alatt nem fordult volna elő olyan, hogy ide-oda ajándékoznak területeket.

 

(…)

 

Össze lehet nyomni Oroszországot Kínával? Oroszország tulajdonképpen egy európai ország, egyébként a világ legnagyobb országa.

 

Szerintem is európai ország. Nem értem, hogy miért viselkedik az Európai Unió is és az Amerikai Egyesült Államok is így, minden nap megsértik az oroszokat, és ez is számomra teljesen politikától idegen viselkedés. Szerintem Oroszország, legalábbis a napóleoni háborúk óta, Európában politikacsináló erő.

 

(…)

 

A magyar miniszterelnök azt mondja, hogy Magyarország részese az európai álláspontnak, ebből visszafele következtetve azt kell gondolnom, hogy van ebben az ügyben európai álláspont.

 

Nyilván van európai álláspont, de én nem láttam, hogy ezt kirakták volna az asztalra az Európai Unió vezetői, és aktívan közreműködtek volna abban, hogy a konfliktus valamilyen formában kompromisszumra jusson. Ők miért nem érezték, hogy el kell oda menniük, hogy nekik is van feladatuk ebben?

 

(…)

 

A mostani helyzet, amikor magyar csapatok tartanak az ország Ukrajnával határos területeire, vaz orosz csapatok pedig tartanak a két szakadár megyébe, ez háborús helyzet?

 

Ez még nem háborús helyzet, de már pattanásig feszült helyzet, amiből bármikor lehet háború. Az első világháború valójában egy regionális háború lehetett volna, hiszen a szerbek megölték a Monarchia trónörökösét, ezért ott Szerbia és a Monarchia között lehetett volna egy rövid lejáratú, korlátozott regionális háború. De nem az lett belőle. Tehát soha nem lehet előre kiszámítani, hogy mivé fajul egy helyzet, csak imádkozni tudunk azért, hogy ez ne fajuljon tovább, hogy tudjanak valami olyan megoldást kimunkálni, amely mind a két félnek megfelelő.

 

Az oroszok is tele vannak sérelemmel, az ukránok is tele vannak sérelemmel, ez nem jó tanácsadó egyiküknek sem. És sajnos sokan vannak, akik vájkálnak ezekben a sebekben és megpróbálják még jobban élezni a helyzetet. Nagyon veszélyes dolog ez. Magyarországnak az az érdeke, hogy ez a konfliktus ne eszkalálódjon, ne legyen belőle háború. Nagyon nagy dolog az, hogy békében élhetünk, ezt ne veszélyeztessük.

 

De a magyar hadseregnek az a dolga, és miniszterelnök úr ezért is rendelte el, hogy a határoknál felsorakozzon és mutassa meg, hogy megvédjük azt, ami a miénk. De emellett, még egyszer mondom, a béke fontos, nagy érték és mindenkinek azon kell dolgozni, hogy ez továbbra is megmaradjon, és megvédjük.

 

infostart.huInterjú Schmidt Máriával

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

Zoz
2022. febr. 24. 00:27

" Ebbűl baj lesz more"

B, Gy.
2022. febr. 24. 13:07

Nem lehet europai problemakat a szonyeg ala soponi mint azt nyugat probalja csak az lehet jo ami nekik jo- ez lett a vege.

Szóljon hozzá!

Kövessen minket