William Quantrill: Amerika történelmének „legvéresebb kezű embere” - Körkép.sk
Valéria
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

William Quantrill: Amerika történelmének „legvéresebb kezű embere”

2021. máj. 15. 19:56

Nyitókép: William Clark Quantrill konföderációs gerillavezér és gyerekkorú hitvese (womenshistory)

 

William Quantrill a nyugati határszél legrosszabb pszichopatái közé tartozott. Az amerikai polgárháború [1861-1865] évei alatt déli szabadcsapatok élén terrorizálta Missouri-t, egész településeket irtott ki és gyújtatott fel.

 

Hogy az erőszaknak a háborúban se ideológiai, se racionális alapokra nincs szüksége, William Clark Quantrill (1837-1865) hatásosan bebizonyította. A Konföderáció hírhedt gerillavezérét ugyanis láthatóan kizárólag ösztönei vezették az amerikai polgárháborúban, melyeknek köszönhetően elnyerte a „bloodiest man in the american history” [„Amerika történelmének legvéresebb kezű embere”] címet. Amikor 1865. május 10-én Kentucky-ban egy unionista járőr karjaiba futott, nem csak Észak polgárai lélegezhettek fel végre.

 

Ugyanis Quantrill a határszél legkegyetlenebb pszichopatái és gyilkosai közé tartozott, holott épp ez a hely bővelkedett bűnözőkből és gonosztevőkből. Annyi bizonyos, hogy Ohio-ban, tehát Észak szívében született és olyan neveltetésben részesült, amely lehetővé tette számára, hogy tanári pályára lépjen. De ezt nem neki találták ki. A hadseregben töltött idő sem nyűgözte le […]. Rendezett munka és fegyelem? – nem volt épp Quantrill kedvére való élet. Szívesebben tűnt fel szerencsejátékosként, habár tehetség híján a várt bevételek elmaradni látszottak.

 hirdetes_300x300  

 

A polgárháború 1861-es kitörését Quantrill Missouri-ban élte meg. Gyorsan felismerte, hogy a szövetségi tartományban uralkodó zűrzavar ideális működési területet tartogat számára. Missouri lakossága ugyanis két táborra szakadt: míg a lakosok egyharmada a rabszolgaság intézményét védelmezte, addig a többség az Unió pártját fogta. Ebben a zűrös közegben hamar bandák alakultak, hogy a politikailag ellenséges tábor híveit terrorizálják. A „Jayhawkers”-ek mindenkit levadásztak, akit a Konföderáció szimpatizánsainak véltek. Quantrill ellenben a déliek ügye mellett kötelezte el magát […].

 

Quantrill portyázó csapata fosztogatva vonult végig a vidéken. […] Hogy a gerillákat jobb belátásra bírja, az Unió illetékes tábornoka elrendelte a szabadcsapat egyes családtagjainak letartóztatását. […] Ám amikor 1863 májusában egy fogvatartottakkal teli ház összedőlt és többen meghaltak, Quantrill dührohamot kapva teljesen kifordult önmagából.

 

450 emberével – akikhez a híres testvérpár, Frank és Jesse James is tartozott – Kansas felé vette az irányt. A farmereket, akiktől a Lawrence-be vezető út iránt érdeklődött, agyonlövette. Majd kiadta a parancsot: „Öljetek meg mindenkit! Gyújtsatok fel mindent!” 182 férfit és fiút gyilkoltak meg, 185 ház a lángok martalékává vált.

 

Stirling Price, a Mississippi nyugati végeinek konföderációs parancsnoka a legnagyobb elismeréssel beszélt Quantrill-ről […]. Thomas Ewing unionista tábornok érthető módon ezt máshogy látta és haladéktalanul megparancsolta Missouri négy déli megyéjének kiürítését, melyek évekre elnéptelenedtek.

 

Hogy a fegyelmezett harcot nem neki találták ki, Quantrill számára 1864 őszén vált világossá, amikor Price Missouri ellen indított offenzívájához csatlakozott. A támadás hamar összeomlott az unionisták pusztító tüzében, mely a [déli] szabadcsapatra igencsak negatív hatással volt. „Bloody Bill” Anderson, Quantrill riválisa […], is életét vesztette a harcokban.

 

Maradék emberei élén Quantrill most már az Amerikai Egyesült Államok elnökének meggyilkolását tervezte. A kelet felé vonuló csapat tervének azonban egy unionista csapat tett keresztbe Kentucky-ban. A Konföderáció hadseregei már rég kapituláltak, amikor Quantrill a tűzharcban súlyosan megsebesült és hetekkel később a Louisville-i fogolykórházban elhunyt. Ám a déli folklórnak köszönhetően még sok évvel később is úgy élt tovább mint a „gáláns, jószívű fiú”…

 

Kopf des Tages/die Welt

 

Fordította: Orbán Gábor, MA

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

Nem érkezett még komment. Legyen az öné az első!

Szóljon hozzá!

Kövessen minket