Év végi sorozatunkban 2017-ben a Körképen megjelent legnépszerűbb, legolvasottabb cikkekből szemlézünk.
Az atombomba atyja, mániákus fizikus, aki Einsteinnel teázott szlovák volt. A bevezető címet egy fekete-fehér képpel illusztrálták. Távirati stílusban egy honi internetes hírportál osztotta meg mindezt a napokban. Egy mondat tele hamis állításokkal, vizsgáljuk meg őket.
A fent említett úriember nem más, mint Teller Ede. Nem az atom, hanem a hidrogénbomba atyja. Az internet világában a szerző két kattintással mindezt gyorsan tisztázhatta volna. Az sem elhanyagolható tény, hogy a képen nem ő, hanem Szilárd Leó látható, aki kora szintén nagy lángelméje volt. De mégsem Edward Teller, ahogy a cikkíró tovább ecseteli.
Egy tollvonással szlovákosítanak
Ma Magyarország egyszerűsítette a honosítási kérelem feltételeit, de még így is jó pár dokumentummal kell igazolni magyar őseink mivoltát és legalább három hónap elbírálási idő után válhatunk papíron is magyarrá. A szlovák történeti, vagy csak szenzációhajhász „újságírás” egy tollvonásnyi egyszerűséggel elintézi mindezt.

Ahogy a cikk is ecseteli, Teller apja a mai Szlovákiához tartozó Érsekújváron született és ezen az alapon be is emelték őt a történelmük arcképcsarnokába Jedlik Ányos, Benyovszky Móric, Liszt Ferenc, Kossuth Lajos és még sokan mások mellé. Tény, aki anno az Osztrák-Magyar Monarchia területén látta meg a napvilágot, nem mind volt magyar nemzetiségű, de ez fordítva is igaz. A mai Szlovákia határain belül születettek sem voltak mind szlovákok. Sőt!
Egy ilyen fiatal állam, mely szinte a semmiből került fel Európa térképére, még mindig keresi önmagát, híres nagyjait, dicső múltját. Ezeréves közös történelmünket mélyen elhallgatják, a gyerekek az iskolákban pár sorban letudják Uhorsko (Magyar Királyság) zivataros évszázadait.
Mítoszgyártás, mély hallgatózás
Ugyanitt viszont rengeteg ellentmondással, mítosz, legendák gyártásával találkozunk, ami rendkívül kártékony a két nemzet közötti párbeszéd szempontjából. Történelmi emlékhelyeinket, várainkat, kastélyainkat kisajátítják, az idelátogató turistáknak ügyes marketingfogásként szlovákként tálalják, mély hallgatózásba burkolózva a magyar vonatkozásokról.
A történelem tényeken és nem álmokon alapul. Addig, amíg a szomszéd kertjét dézsmálva a sajátjukként árulják az almát a piacon, nehéz lesz jó szomszédként közös nevezőkre jutni.
Dian Csaba
További ajánlott írások:
Tetten ért elszlovákosítás: Így lett Gróf Benyovszky Móricból Móric Beňovský
Megosztás:
Címkék: Albert Einstein atombomba Benyovszky Móric Dian Csaba Főoldal hidrogénbomba mítuszgyártás Teller Ede Uhorsko
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kommentek
Kommentek
Csemez László
2017. dec. 31. 16:45Teschedik Sámuelből,aki német nemzetiségű volt és Szarvason mezőgazdász iskolát alapított azért lett szlovák,mert Szarvas környékén szlovákok is élnek. Róla lett elnevezve Tešedíkovo,magyarul a falu neve Pered. Ezt a falunevet már kétszeri népszavazással sem lehetett átkeresztelni -amely fölényes voksolással végződött a Pered javára. A szlovák kormány állja útját,mert hogy a Pered nem szlovák eredetű szó.Na ehhez tessék hozzá szólni!
Szabó Béla
2018. jan. 01. 09:56Egy bizonyos szint alatti témában, nem nyilvánítok véleményt!
Székely Csaba
2018. jan. 02. 19:55Akinek nincs az gyárt magának? De hogy? Még a nevét is elveszi? Mi magyarok soha nem mondtuk, hogy Zrínyi magyar volt! Mindig úgy tanították hogy horvát bán volt. Az Aradi hőseink nemzetiségi hovatartozását is a legnagyobb becsben tartjuk a mai napig. Ez ilyen egyszerű. Kárpátalján járva, soha nem hallottam az ukránoktól, hogy II. Rákóczi Ferenc, vagy Bercsényi Miklós ukrán lett volna!
Surján László
2018. jan. 02. 22:03Bizony, Csaba igazad van. Bár Zrínyi alighanem a fejbe kólintana, ha magyar voltát kétségbe vonnád. Akkor ugyanis természetes volt, az ő számára bizonyosan a kettős kötődés. Írni is minkét nyelven írt. Amikor pedig arra tanított, hogy egy nemzetnél sem vagyunk alábbvalóak, akkor bizony magyarként értette ezt. Nagy volt az átjárás a nemzetek között, ezért nem vagy kisebb volt a feszültség is. Vissza találunk-e ide valaha?
A kommenteket lezártuk.